Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2013/08/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie wyznaczania miejsc postojowych oraz wprowadzania znaków drogowych B-36 „zakaz zatrzymywania się” na terenie Miasta Szczecin uprzejmie informuję co następuje.
Pracownicy Zespołu ds. organizacji ruchu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska dokonują znacznej ilości wizji lokalnych zarówno na wniosek mieszkańców, podmiotów gospodarczych, czy służb porządkowych, a mających na celu poprawę organizacji ruchu zarówno pod względem bezpieczeństwa, płynności oraz parkowania.
Duża liczba zgłoszeń dotyczy niezgodnego z przepisami postoju pojazdów często na wąskich chodnikach, zieleńcach jak również przejściach dla pieszych.
Każdy wniosek wpływający do ww. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, a dot. zmiany organizacji ruchu rozpatrywany jest indywidualnie, a udzielana odpowiedź dokonywana jest w większości przypadków po dokonaniu wizji lokalnej oraz sprawdzeniu warunków drogowych i geometrii jezdni.
W Zespole ds. Organizacji Ruchu sporządzane są projekty, których głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również zadaniem których jest wyznaczenie możliwie optymalnej liczby miejsc postojowych zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Z uwagi na dużą liczbę zadań w 2012 r. zlecono Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego analizę oraz projekt obejmujący uporządkowanie znaków B-35 „zakaz postoju” oraz znaków B-36 „zakaz zatrzymywania” się przy uwzględnieniu tabliczek T-24 wskazujących, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
W wyniku wprowadzenia ww. projektu umiejscowiono dużą ilość znaków zakazu zatrzymywania się lub postoju, jak również dokonano ich usunięcia jak np. w ciągu ul. Emilii Plater.
Zakaz parkowania pojazdów w obrębie przystanków autobusowych wynika z pkt. 9 art. 49 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. i nie jest uzależniony od zarządzającego ruchem w danym mieście.
Jak opisałem powyżej podczas sporządzania nowych stałych organizacji ruchu zawsze dokonywana jest analiza mająca na celu wyznaczenie jak największej ilości miejsc postojowych zgodnie z istniejącymi przepisami. Część nowych organizacji ruchu zmniejsza ilość miejsc postojowych szczególnie tych, których lokalizacja utrudnia ruch pieszy lub rowerowy, jednakże wprowadzane są również projekty zwiększające ilość miejsc postojowych przykładem czego może być np. ulica Robotnicza. Dodatkowo wprowadzane są ulice jednokierunkowe umożliwiając parkowanie pojazdów na jezdni i tym samym zwiększając powierzchnię parkingową. Często pracownicy Zespołu ds. Organizacji Ruchu opiniują koncepcję przyszłych układów komunikacyjnych i geometrii dróg zwracając szczególną uwagę na dostępność miejsc postojowych.
W przypadku modernizacji lub remontu ulic również przygotowywane są projekty zmian w organizacji ruchu mając na uwadze konieczność wygospodarowania parkingów lub pasów postojowych.
Trudności z uzyskaniem optymalnej ilości miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta, dotyczą wszystkich dużych aglomeracji zarówno na obszarze naszego kraju jak i Europy.
Dlatego większe modernizacje powinny pociągać za sobą również zmiany szerokiego zakresu począwszy od rozbudowy połączeń komunikacji miejskiej, spójnych sieci dróg dla rowerów, i oczywiście wskazania dostępnych parkingów. Drastyczne zmniejszenie miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta bez możliwości swobodnego dostania się do określonego celu podróży założonego przez indywidualnego uczestnika ruchu zawsze spotykać się będą z dezaprobatą mieszkańców.
Dlatego tak ważnym staje się idea „Zrównoważonego transportu” w której potrzeby zarówno kołowych jak i pieszych uczestników ruchu należy dostosować w optymalny sposób do istniejącej sieci dróg występujących w ścisłym centrum naszego miasta.
Zapewniam, iż sprawy prowadzone przez Zespół ds. Organizacji Ruchu podejmowane są na podstawie obowiązujących norm i przepisów. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 8 oraz § 7 ust. 2 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003 r. Nr 177, poz. 1729). Projekty przekładane są do uzgodnienia przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie uzyskując opinie, które nierzadko są rozbieżne. Mając na uwadze powyższe wprowadzane są zmiany jednakże ostateczną decyzję zawsze podejmuje zarządzający ruchem.
Odnośnie ulicy Rybackiej uprzejmie informuję, iż sporządzony i zatwierdzony został projekt nowej stałej organizacji S-035/2012 mający na celu kompleksową zmianę oznakowania w ciągu ww. ulicy z jednoczesną likwidacją znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się” od strony ul. Podgórnej. Przedmiotowy projekt wprowadzi dodatkowe miejsca postojowe.
Odnośnie ul. Emilii Plater mając na uwadze opinie WRD KMP likwidacji uległo kilka znaków B-36 „zakaz zatrzymywania się”.
Odnośnie ul. Asnyka informuję, iż wspólnie z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego sporządzany jest obecnie kompleksowy projekt nowej stałej organizacji ruchu pomiędzy Rondem Sybiraków, a ul. Kadłubka.
Reasumując. Zmiany organizacji ruchu drogowego w każdym dużym mieście wiążą ze sobą zarówno pozytywne jak i negatywne oddziaływania na poszczególne grupy uczestników ruchu. Mając na uwadze ciągły wzrost zarówno liczby pojazdów samochodowych, rowerowych jak i konieczność zapewnienia swobodnego ruchu pieszych, niezbędne jest prowadzenie działań z zakresu zrównoważonego transportu drogowego wypracowując optimum, które będzie punktem wyjścia do ulepszenia układu drogowego.
Interpelacja: Dot. wytyczenia przez Urząd Miasta dodatkowych możliwych miejsc parkingowych w obrębie pasa drogowego