Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/08/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie (1624) dot. przebudowy torowiska w ciągu ul. Energetyków i ul. Gdańskiej w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Prowadzone prace drogowe wynikają z umowy pn. „Wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie torowisk tramwajowych w Szczecinie: ul. Energetyków, ul. Gdańska, pętla Basen Górniczy w ramach projektu pn. „Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Całość zadania podzielono pod względem organizacji ruchu na trzy etapy. Etap I - przebudowa torowiska w ciągu ul. Energetyków i ul. Gdańskiej, Etap II – przebudowa torowiska na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z ul. Wybrzeże Wieleckie i „Most Długi”, etap III – przebudowa torowiska na „Basenie Górniczym”. W chwili obecnej prace prowadzone są dla etapu I czyli na odcinku od „Basenu Górniczego” do „Mostu Długiego”.
Zajęcie pasów wewnętrznych ul. Gdańskiej i ul. Energetyków wynika zarówno z technologii robót jak i z konieczności zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego dla pracowników budowy. Należy zauważyć, iż w krótkiej perspektywie na całej długości pojawi się sprzęt ciężki, który mógłby zagrażać pojazdom poruszającym się wzdłuż prowadzonych prac.
Obowiązujący projekt organizacji ruchu uzgadniany był z wykonawcą oraz uzyskał pozytywne opinie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Okresowe zamykanie bądź otwieranie poszczególnych pasów ruchu mogłoby wręcz wprowadzić dodatkowe komplikacje w płynności ruchu pojazdów co nie wpłynęłoby pozytywnie na zarówno na odbiór inwestycji przez mieszkańców miasta jak i postęp prowadzonych prac.
Zapewniam, iż sytuacja drogowa jest na bieżąco monitorowana, a w przypadku powstawania nadmiernych kolejek pojazdów poczynione mogą zostać działania mające na celu poprawę płynności ruchu.
Nadmieniam, iż wszystkie znaczące przebudowy prowadzone na newralgicznych odcinkach głównego układu drogowego miasta powodują utrudnienia, których nie sposób uniknąć w szczególności w pierwszych dniach obowiązywania zmiany organizacji ruchu. Jednakże mam nadzieję, iż po zakończeniu inwestycji czynność ruchu drogowego jaki i komfort poruszania się w szczególności środkami komunikacji miejskiej znacząco wzrośnie zyskując uznanie wśród mieszkańców Miasta Szczecin.
Interpelacja: Dot. organizacji ruchy przy przebudowie torowisk