przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/09/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 21.08.2014 w sprawie usytuowania stacji Szczecińskiego Roweru Miejskiego na p!. Grunwaldzkim, informuję, iż:

Ad 1. Nieruchomości i Opłaty Lokalne sp. z o.o. w toku przygotowywania się, do uruchomienia przedmiotowego przedsięwzięcia przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje z korzystającymi z podobnych systemów podmiotami gminnymi, operatorami takich systemów, środowiskami rowerowymi, inżynierami specjalności drogowej i komunikacyjnej a także pracownikami naukowymi wyższych uczelni zajmującymi się taką tematyką. Pozyskana w ten sposób wiedza wykazała, że aby system wypożyczeń roweru miejskiego działał optymalnie niezbędne jest Uruchomienie od początku dużego systemu ze stacjami rowerowymi w bliskiej odległości od siebie. Rozmieszczenie stacji powinno zapewnić przejazd miedzy najbliższymi w ciągu ok. 20 minut, które jak zaplanowano, są darmowe. W Szczecinie podobnie jak w innych miastach Polski i Europy system roweru miejskiego ma być uzupełnieniem komunikacji miejskiej w miejscach gdzie jest to utrudnione lub niemożliwe do zrealizowania w konwencjonalny sposób. Opracowana w gronie ekspertów koncepcja zakłada, iż mieszkańcy do centrum miasta będą dostawać się. za pomocą komunikacji miejskiej a następnie po ścisłym centrum będę poruszać się rowerami z wypożyczalni. Zatem przedstawiona w zapytaniu argumentacja jest słuszna tym bardziej, że postulowana przez Spółkę lokalizacja zakładała umieszczenie stacji w sąsiedztwie przystanków komunikacji miejskiej w obrębie Placu Grunwaldzkiego.

Ad 2. Wykonawca(dostawca) systemu roweru miejskiego działający na zlecenie Spółki otrzymał w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków informację o braku możliwości uzgodnienia lokalizacji stacji w obrębie Placu Grunwaldzkiego z uwagi na zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Złoty Szlak" w Szczecinie. W tej sytuacji oraz w związku z biegnącymi terminami uruchomienia systemu rozważono przesunięcie stacji w pobliskie sąsiedztwo - narożnik ul. Rayskiego i Pl. Grunwaldzkiego. Ta lokalizacja zyskała akceptację BMKZ.

Ad 3. Lokalizacja zaplanowana była w obrębie centralnej części placu.

Ad 4. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków odmówiło uzgodnienia lokalizacji w obrębie centralnej części placu powołując się na zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Złoty Szlak" w Szczecinie, przyjętego Uchwałą Nr XI/233/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 12 września 2011 r. - w szczególności podnosząc kwestię obowiązującego zachowania osi widokowej od pl. Grunwaldzkiego do pl. Armii Krajowej {§ 7 ust. 3 pkt 1).


Interpelacja: Dot. usytuowania stacji Szczecińskiego Roweru Miejskiego na pl. Grunwaldzkim
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/09/12, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/09/12 11:39:59
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/09/12 11:39:59 nowa pozycja