Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/05/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W dniu 25 stycznia 2013 r. Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która była podstawą do podejmowania uchwał w sprawie gospodarki odpadami w gminach.Zgodnie ze zmianami do ustawy, opublikowanymi w dniu 19 lutego 2013 r., deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości mogą składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem art. 6n ust. 1 ww. ustawy rada gminy jest obowiązana określić w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego nie tylko wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, ale również warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności:
▪ ich format elektroniczny oraz układ informacji i powiązań między nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
▪ sposób ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej,▪ rodzaje podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.
Decyzje poszczególnych gmin są w tym zakresie podejmowane na poziomie lokalnym i każda ma prawo określić te zasady w sposób uznany za właściwy z punktu widzenia celu, dla którego jest podejmowana i zgodności z prawem.
W celu realizacji obowiązku określonego w znowelizowanym art. 6n ww. ustawy zaproponowany został zapis § 3a przedmiotowej Uchwały Rady Miasta.
Proponowany zapis ma gwarantować bezpieczeństwo przesyłanych informacji oraz gwarantować jednoznaczną identyfikację właścicieli nieruchomości. Deklaracja jest dokumentem składanym w trybie ordynacji podatkowej. Żaden z przepisów ordynacji podatkowej nie upoważnia gminy do przyjmowania dokumentów nie podpisanych przez osoby nie zweryfikowane co do osoby. Podpisany przez zainteresowanego dokument niesie za sobą skutki prawne, a osoba go podpisująca podlega rygorom prawa. W sytuacji sporu dotyczącego opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na Prezydencie Miasta będzie spoczywać odpowiedzialność za wykazanie prawidłowości otrzymania deklaracji. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie dokumentu w powszechnie przyjęte dla drogi elektronicznej sposób. Gminy postępujące w inny sposób ryzykują tym, ze w przypadku sporu nie będą w stanie wykazać, ze deklarację złożyła osoba do tego uprawniona.
Uchwała Nr XXIX/860/13 Rady Miasta Szczecin z dnia 22 kwietnia 2013 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zmiany wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została zbadana w trybie postępowania nadzorczego przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie i organ ten nie stwierdził niezgodności ustanowionych zasad z obowiązującym prawem w tym zakresie.
Interpelacja: Dot. podpisu elektronicznego