Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2014/05/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 1488 z dnia 28.04.2014 roku uprzejmie informuję:
1. Raport z realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2013 roku został złożony w sekretariacie Biura Rady Miasta w terminie określonym w Programie, tj. 31.03.2014 roku.
2. Sprawozdanie z realizacji w 2012 roku Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011 – 2015 dla Gminy Miasto Szczecin nie zostało przedstawione zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, gdyż Ministerstwo Zdrowia przesłało kwestionariusz wraz z instrukcją wypełniania sprawozdania dopiero w październiku 2013 roku.
3. W przypadku braku uchwalonego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatowy Urząd Pracy realizowałby czynności przedstawione w Pana interpelacji.
4. Dział Interwencji Kryzowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie również w latach poprzednich udzielał pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, np. w 2012 roku w ramach działań z zakresu interwencji kryzysowych dotyczących problemów zdrowotnych i emocjonalnych pomocą zostało objętych 875 osób, w tym było zgłoszeń dotyczących: chorób psychicznych – 118, depresji – 158, innych chorób psychicznych – 95, nagłego kalectwa – 16, nagłych przewlekłych chorób, śmierci – 84, prób i myśli samobójczych – 50, autoagresji – 16, zaburzeń cech osobowości – 34, zaburzeń neurotycznych – 55, zaburzeń żywienia – 14, inne – 81.
5. Środowiskowe Domy Samopomocy powstały wcześniej niż został uchwalony Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012 – 2015 dla Gminy Miasto Szczecin.
Obecnie w Szczecinie funkcjonują następujące Środowiskowe Domy Samopomocy:
a) Środowiskowy Dom Samopomocy Szczecin, ul. Tartaczna 14:
- Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 1 przy ul. Tartacznej 14,
- Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 2 przy ul. Niemcewicza 9/u5,
- Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 3 przy ul. Pocztowej 31-33,
- Dom Klub „Pod Fontanną” przy ul. Bohaterów Warszawy 27,
łączna liczba miejsc – 120
liczba osób korzystających w 2013 roku - 154
b) Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy Pl. Jakuba Wujka 6 w Szczecinie:
liczba miejsc – 40
liczba osób korzystających w 2013 roku - 42
c) Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło
w Szczecinie przy ul. Rostockiej 125:
liczba miejsc: 38
liczba osób korzystających w 2013 roku – 45.
6. Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi do 31.03.2010 roku były realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie, a od 01.04.2010 roku usługi te wykonuje Dom Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego 4/6. Usługi świadczone są przy pomocy własnej kadry w oparciu o Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 189, poz. 1598), zmienionym Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 134, poz. 943).
W tym miejscu należy podkreślić również zasadniczy podział specjalistycznych usług opiekuńczych ze względu na podmiotowe kryterium beneficjenta przedmiotowego świadczenia. Wyróżnia się zatem specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone dla ogółu osób wymagających tego typu wsparcia oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które cechuje specyfika właściwa dla tego rodzaju schorzenia. Specjalistyczne usługi opiekuńcze z pierwszej kategorii realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie za pośrednictwem podmiotu wyłonionego w procedurze przetargowej.
7. W Szczecinie funkcjonują dwa warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Przyszłości 21 w Szczecinie powstał 30.12.1998 roku. Prowadzony jest przez Stowarzyszenie Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych.
Liczba uczestników warsztatu – 50 osób.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Rostockiej 125 w Szczecinie powstał 02.01.2001 roku z połączenia dwóch warsztatów. Prowadzony jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.
Liczba uczestników – 85 osób.
W 2013 roku nie utworzono dodatkowych miejsc w warsztatach terapii zajęciowej.
8. Nie prawdą jest, że pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie mają zakaz wydawania decyzji kierujących do Domu Pomocy Społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Każdy wniosek złożony przez zainteresowaną osobę jest rozpatrywany indywidualnie. Pracownicy socjalni kierują się przepisami Ustawy o Pomocy Społecznej oraz możliwościami finansowymi Ośrodka. Wywiady środowiskowe oraz decyzje administracyjne są przeprowadzane i wydawane w terminach wynikających z przepisów prawa. Czas oczekiwania na miejsce w DPS jest zależny od długości kolejki i tempa zwalnianych miejsc.
Być może liczba osób uprawnionych do zamieszkania w domach pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych z rozpoznaniem choroby psychicznej rośnie, jednak nie posiadamy takich danych statystycznych, gdyż rozpoznawaniem – diagnozą chorób i wystawianiem zaświadczeń zajmują się lekarze specjaliści. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie trafiają jedynie wnioski osób, które na podstawie skierowania lekarskiego powinny zostać umieszczone w Domu Pomocy Społecznej dla osób chorych psychicznie. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba chora psychicznie nie wyraża zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, wtedy to służby społeczne dokonują starań, aby zapewnić godne warunki i bezpieczeństwo osobie zaburzonej do czasu uzyskania postanowienia sądu o umieszczeniu bez zgody, co trwa nawet do 6 miesięcy.
9. W 2013 roku funkcjonowały dwa mieszkania chronione: mieszkanie chronione dla 5 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz mieszkanie chronione dla 6 osób przewlekle psychicznie chorych.
10. W informacji złożonej do Rady Miasta Szczecin szczegółowo odniesiono się do dwóch programów:
a) Lokalnego programu poszerzenia, zróżnicowania i unowocześniania pomocy i oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie pomocy: bytowej, mieszkaniowej, stacjonarnej, samopomocy środowiskowej, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie,
b) Lokalnego programu rozwoju zróżnicowanych form wspierania zatrudnienia i przedsiębiorczości społecznej dostosowanych do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie.
Pomimo braku z Ministerstwa Zdrowia deklarowanych środków finansowych na realizację zadań w ramach Programu, instytucje te podjęły się w oparciu o własne zasoby i możliwości realizacji tychże zadań.
Wymóg monitoringu działań Programu zakłada rzetelne informowanie o ich rzeczywistej skali, nawet, jak odbiega ona od postulowanego pułapu i zidentyfikowanych potrzeb. Ponadto założeniem takich dokumentów, jak programy ochrony zdrowia psychicznego, nie jest i nie było uruchamianie całkowicie odrębnych nowych aktywności, ale zebranie w jednym dokumencie całokształtu realizowanych działań, które po wnikliwej analizie posłużą w przyszłych latach do programowania nowych zadań w sferze zdrowia psychicznego mieszkańców naszego Miasta.
Interpelacja: Dot. realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015