przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2013/02/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


W odpowiedzi na interpelację w przedmiocie jw. uprzejmie wyjaśniam, iż zrealizowany przez Gminę Miasto Szczecin projekt pn. „Budowa ścieżki rowerowej z lewobrzeża do Puszczy Bukowej nad jez. Szmaragdowe w Szczecinie (odcinek od ul. Panieńskiej poprzez Trasę Zamkową do mostu Cłowego)” wykonywany był w oparciu o dwa projekty budowlane:

- z roku 2006 autorstwa Pracowni Dróg i Mostów dra inż. Janusza Hołowatego,
- z 2010 r. autorstwa pracowni Projektowanie, Nadzory, Ekspertyzy Budowlane Stanisław Kamiński.

oraz na podstawie ostatecznych decyzji zatwierdzających projekty budowlane i udzielających pozwolenia na budowę odpowiednio z dnia 29 grudnia 2006 r. Decyzja nr 288/2006 znak I.I.HG-7111/286-5/06 oraz z dnia 26 lipca 2010 r. Decyzja Nr 169/2010 znak I.I – MR-7111/223-4/10 i obejmował budowę brakujących odcinków ścieżki rowerowej łączącej prawobrzeże i lewobrzeże Szczecina i dowiązanie do istniejącej ścieżki rowerowej w ciągu ul. Gdańskiej. Wykonawcą zadania była wybrana w drodze ogłoszonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego firma EUROVIA Polska S.A.

Natomiast poniżej odnoszę się do poszczególnych kwestii:

Tu wyjaśnimy , iż projekt od samego początku opiewał na kwotę 13 760,00 złotych
.+ roboty dodatkowe związane (oszczędności + dodatkowe).

Owszem wystąpiły roboty dodatkowe na Trasie Zamkowej oraz przy poszerzeniu wiaduktu E-1, a także podczas realizacji zakresu robót drogowych budowy ścieżki rowerowej, lecz w ostatecznym bilansie projekt zamknął się w planowanej kwocie. Wykonanie robót było niezbędne do prawidłowej realizacji pełnego zakresu zamówienia podstawowego. Konieczność wykonania robót dodatkowych wystąpiła w trakcie realizacji zadania inwestycyjnego na etapie robót na Trasie zamkowej Przyczynami wystąpienia tych robót to przede wszystkim duży przedział czasowy pomiędzy projektem budowlanym a realizacją inwestycji ( 5 lat), zmiany zagospodarowania terenu na przestrzeni tych 5 lat, istnienie infrastruktury podziemnej niemożliwej do zidentyfikowania przed oczyszczeniem terenu, uznanie ścieżki rowerowej jako priorytetu w stosunku do wjazdów. Przede wszystkim czynnikiem cenotwórczym w robotach dodatkowych to ponad 20 letni okres eksploatacji Trasy zamkowej, gdzie stwierdzono odmienny stan faktyczny konstrukcji po zdjęciu nawierzchni z asfaltu lanego, a tym samym robót nie uwzględnionych w zakresie koniecznym do wykonania pełnego remontu elementów konstrukcyjnych na Trasie Zamkowej. Robót tych nie można było przewidzieć przed usunięciem nawierzchni z asfaltu lanego a ich wykonanie było niezbędne dla wykonania zadania zgodnie ze sztuka budowlaną oraz wiedzą techniczną.

Odbiór ścieżki rowerowej odbywał się w dwóch etapach. A mianowicie pierwszy etap obejmował tę cześć budowy ścieżki rowerowej, która nie kolidowała z przedłużającą się realizacją kładek w ciągu ul. Gdańskiej na wysokości ul. Merkatora oraz na Basenie Górniczym. Potwierdzeniem powyższego jest załączony protokół odbioru częściowego z dnia 6 grudnia 2011 r. wraz z wyspecyfikowanymi usterkami oraz protokółem odbioru usterek z dnia 31 maja 2012 r. (zał. 1). Natomiast końcowy odbiór miał miejsce 5 lipca 2012 r. i został przyjęty bez usterek (zał. 2).

Odnosząc się do kwestii odstępstw od projektu wyjaśniam, że zmiany spowodowane były w celu zachowania istniejącego odwodnienia, którego przebudowa nie była przewidziana w projekcie. Przebudowa istniejącego odwodnienia wymagałaby w pierwszym przypadku ingerencji w konstrukcję estakady L-M. W drugim zaś przypadku mając na względzie zachowanie prawidłowego funkcjonowania istniejącego odwodnienia nawierzchni jezdni projekt nie przewidywał przebudowy sieci kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy. Istniejąca nawierzchnia była i jest nadal w bardzo złym stanie technicznym, w związku z czym jakiekolwiek przebudowy systemu odwodnienia miałyby sens, gdyby w zakresie możliwa była co najmniej naprawa równości nawierzchni jezdni, a przede wszystkim całkowita przebudowa ulicy Dlatego też przyjęte przez inspektora nadzoru w porozumieniu z projektantem rozwiązania były rozwiązaniami optymalnym dla istniejącego stanu.

Ponadto zmiany zostały wprowadzono z powodu zmian istniejącego układu drogowego, które nastąpiły w okresie od wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę do momentu realizacji inwestycji (okres ten wynosił prawie 5 lat). Wprowadzone rozwiązania są zgodne z przepisami prawa w tym zakresie. Projektant na bieżąco wprowadzając te rozwiązania brał pod uwagę wiele istotnych czynników a mianowicie istniejący układ drogowy, bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu i najkorzystniejszy możliwy do zrealizowania przebieg trasy.

Wprowadzone przez projektanta zmiany (odstępstwa od projektu), to zmiany nieistotne z punktu przepisów ustawy Prawo budowlane, czego potwierdzeniem w postępowaniu prowadzonym przez Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego jest brak sprzeciwu w sprawie zawiadomienia o zakończeniu realizacji zadania (zał. 3).
Odnośnie pęknięć powstałych na ścieżce rowerowej w ciągu ul. Gdańskiej – kierunek miasto uprzejmie wyjaśniam, że Inwestor nie powziął tej informacji z przekazu prasowego, ale już wcześnie podczas dokonanego przeglądu w ramach bieżącego utrzymania zauważono te usterki.

Chciałbym zaznaczyć, iż na wykonane roboty obowiązuje gwarancja od 6 lipca 2012 r. do 6 lipca 2015 r., w okresie której będą dokonywane przeglądy gwarancyjne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek Wykonawca zobowiązany jest do ich naprawienia i tak też będzie w tym przypadku.

Najbliższy przegląd planowany jest niezwłocznie po zakończeniu akcji zima, a usunięcie usterek nastąpi przy sprzyjających warunkach atmosferycznych
 


Interpelacja: Dot. ścieżki rowerowej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/02/22, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2013/02/22 11:28:54
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2013/02/22 11:28:54 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2013/02/22 10:18:10 nowa pozycja