Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Dialogu Obywatelskiego
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2013/03/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 04.03.2013 r. w sprawie działań dotyczących podjęcia przez Szczecińską Radę Działalności Pożytku Publicznego stanowisk: 2/2012, 3/2012, 4/2012, 5/2012, 6/2012, 7/2012, 8/2012, uprzejmie informuję co następuje:
Stanowisko nr 2/2012 w sprawie przeprowadzania kampanii reklamowych namawiających mieszkańców miasta oraz przedsiębiorców do przekazywania darowizn – 6 % od osób fizycznych i 10 % od osób prawnych na rzecz stowarzyszeń działających na terenie miasta Szczecin oraz stanowisko nr 3/2012 w sprawie przeprowadzania kampanii reklamowych namawiających przedsiębiorców do uruchomienia programów wolontariatu pracowniczego zostały przekazane według właściwości do Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta Szczecin.
W związku ze stanowiskiem nr 4/2012 w sprawie zmiany wzoru karty oceny oferty, Biuro ds. Organizacji Pozarządowych przeprowadziło szczegółową analizę zmian proponowanych przez Szczecińską Radę Działalności Pożytku Publicznego na etapie tworzenia Zarządzenia Nr 499/12 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy finansowej i pozafinansowej Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, którego Załącznik Nr 6 określa wzór karty oceny oferty. Propozycje zmian wzoru karty oceny oferty były także przedmiotem dyskusji Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2012 r., w wyniku której przedmiotowe zmiany zostały ocenione jako zbyt daleko idące oraz nieuwzględniające specyfiki ogłaszanych otwartych konkursów ofert w poszczególnych obszarach.
Stanowisko nr 5/2012 w sprawie powołania zespołu zadaniowego, zajmującego się polityką lokalową wobec Organizacji Pozarządowych zostało przekazane Panu Mariuszowi Kądziołce Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecin, sprawującemu nadzór nad gospodarką nieruchomościami, w tym nad zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi.
Odnośnie stanowiska nr 6/2012 w sprawie opiniowania projektów aktów prawa miejscowego, dotyczących działalności pożytku publicznego, funkcjonowania organizacji pozarządowych i wolontariatu, we wrześniu 2012 roku do dyrektorów wydziałów oraz kierowników biur Urzędu Miasta Szczecin zostało skierowane pismo przypominające o konsultacyjno – opiniującej funkcji Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego m.in. w zakresie opiniowania projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowych organizacji pozarządowych. W związku z powyższym, dysponenci zostali zobowiązani do przedkładania projektów uchwał pod obrady Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego przed kierowaniem ich do Prezydenta Miasta Szczecin.
Stanowisko nr 7/2012 w sprawie omówienia problemu dofinansowania sportu osób niepełnosprawnych intelektualnie na wspólnym posiedzeniu z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego, będącą organem konsultacyjnym i opiniodawczym dla Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego było przedmiotem obrad wspólnego posiedzenia Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego w dniu 27 lutego 2013 r. W wyniku rozmów ustalono, że środki na ww. cel od wielu lat są rezerwowane w budżecie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Ponadto, Zachodniopomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego zobowiązała się opracować i wystosować do Prezydenta Miasta Szczecin własne stanowisko dotyczące dofinansowania sportu osób niepełnosprawnych intelektualnie.
W odniesieniu do tezy sformułowanej w stanowisku nr 8/2012 w sprawie wpisania „olimpiad specjalnych” do „Programu Współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2013 rok” wraz z budżetem na ten cel, poczyniono liczne kroki we współpracy z poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta Szczecin, które pozwoliłyby na dokonanie takiego zapisu w ww. akcie prawnym. Nie mniej jednak, mimo przeprowadzenia szczegółowych analiz, nie udało się wprowadzić przedmiotowych zmian w Programie Współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013. Podjęte przez Szczecińską Radę Działalności Pożytku Publicznego stanowisko zostanie ponownie rozpatrzone na etapie tworzenia Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2014.
Interpelacja: Dot. Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego