Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Utrzymania Czystości i Porządku
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/08/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 21.07.2014 r. dotyczącą zapytań na temat centrum kontaktu z mieszkańcami w postaci całodobowej infolinii interwencyjnej dla szczecinian, strony internetowej i aplikacji na smartfony informuję co następuje:
1. Umowa z firmą ALIADO została podpisana na kwotę 51 660,00 zł brutto. Wynagrodzenie pokrywa:
- opracowanie aplikacji mobilnej na smartfony i tablety dla systemów Android od wersji 2.2 oraz iOs od wersji 6,
- opracowanie serwisu internetowego i bazy danych zgłoszeń, w tym opracowanie struktury bazy danych online, zbudowanie panelu obsługi zgłoszeń,
- opiekę serwisową i współpracę obejmującą swym zakresem przede wszystkim jednoosobowy nadzór w okresie 12 miesięcy nad pracą systemu, szkolenie Zamawiającego w zakresie poszczególnych mechanizmów serwisu, jak również rozwój systemu w wyniku napływających sugestii i obserwacji od mieszkańców.
Zamówienia udzielono na podstawie § 11 ust. 4 pkt. 1 Zarządzenia Nr 314/13 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 17 lipca 2013 roku w sprawie zasad wykonywania w Urzędzie Miasta Szczecin i jednostkach organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin ustawy Prawo zamówień publicznych oraz Regulaminu Pracy Komisji Przetargowej Urzędu Miasta Szczecin z późn. zm.
Do złożenia ofert wysłano zaproszenia do 4 potencjalnych wykonawców. W wyniku dokonanego zaproszenia do składania ofert wpłynęły trzy oferty.
Oferta ALIADO Joanna Mikołajewska z siedzibą w Szczecinie jest ofertą najkorzystniejszą.
2. W kwestii finansowania serwisu naprawmyto.pl miasto nie partycypowało w kosztach realizacji tego projektu.Inicjatorem i fundatorem budowy serwisu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Za koordynację prac nad powstaniem serwisu odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
3. Nowy system informatyczny w stosunku do serwisu internetowego napramyto.pl różni się przede wszystkim tym, że będzie to system przygotowywany wg założeń opracowanych lokalnie we współpracy z pracownikami urzędu odpowiedzialnymi za funkcjonowanie służb komunalnych. Przy budowie systemu wykorzystane zostały między innymi doświadczenia zdobyte przy wdrażaniu w Szczecinie gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych.
Z drugiej strony System „Alert Miejski” to odpowiedź na wyrażoną w trakcie konsultacji społecznych programu Szczecin 2020, przez aktywnych i zaangażowanych mieszkańców naszego miasta, wolę współdziałania i współodpowiedzialności za Szczecin. Mieszkańcy naszego miasta stale monitorują miasto: obserwują, oceniają, czasem zgłaszają swoje uwagi. Często nie wiedzą jak? gdzie? komu?
W odpowiedzi na to zapotrzebowanie tworzymy system zgłoszeń nieprawidłowościw funkcjonowaniu miasta. Udostępnimy wszystkim zainteresowanym bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne oraz serwis www, który będzie umożliwiaj przekazanie w sposób prosty i intuicyjny,bez dodatkowych formalności swoich spostrzeżeń na temat funkcjonowania miastaw takich obszarach jak:
- infrastruktura (np. dziury w drogach, oświetlenie ulic),
- czystość i porządek (np. dzikie wysypiska śmieci),
- bezpieczeństwo (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc),
- usługi publiczne (np. wywóz śmieci, niesprzątnięte wały przeciwpowodziowe),
- komunikacja miejska.
Mieszkańcy za pomocą aplikacji i serwisu www. będą mogli zgłaszać problemy i sprawy wymagające załatwienia w przestrzeni publicznej, które są zadaniami Gminy.
Rolą systemu jest pełnienie funkcji integratora zadań, jak również upraszczanie metod monitorowania i egzekwowania ustaleń.
Wraz z uruchomieniem funkcjonalności do dyspozycji mieszkańców przygotowane są zmiany organizacyjne po stronie Urzędu Miasta i jednostek podległych. Zmiany, które mają na celu zapewnienie podejmowania tematów kierowanych przez system Alertu Miejskiego
Serwis naprawmyto.pl jest systemem zewnętrznym. Został zbudowany bez udziału osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie służb komunalnych w naszym mieście.
Dane z serwisu Alertu miejskiego będą zapisywane i przechowywane na serwerach miejskich a system wspomagający będzie udostępniony wszystkim pracownikom odpowiedzialnym, za poszczególne obszary funkcjonowania miasta. Tym samym możliwy będzie monitoring realizowanych zadań.
Interpelacja: Dot. centrum kontaktu z mieszkańcami w postaci całodobowej infolinii interwencyjnej dla szczecinian, strony internetowej i aplikacji na smartfony do zgłaszania problemów o charakterze komunalnym (ponowna)