przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.79.2022
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 12 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca poinformowała o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu
14 i 28 września br
3. Opiniowanie projektów uchwał będących przedmiotem obrad sesji w dniu 18 października br.
- 225/22 - zmiany w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
- 226/22 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA, ,
- 227/22 - zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2022-2026 w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA.
-233/22 - ustanowienia pomnika przyrody,
-234/22 - ustanowienia zespołów przyrodniczo-krajobrazowych,
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


NIE ZGŁOSZONO.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu
14 i 28 września br


Komisja w wyniku głosowania ;

- za - 8 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z dnia  14 września bez uwag.

- za-  8 (jednogłośnie) przyjęła protokół z dnia 28 września br. bez uwag


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał będących przedmiotem obrad sesji w dniu 18 października br.
- 225/22 - zmiany w budżecie Miasta Szczecin na 2022 rok w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA,
- 226/22 - zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA, ,
- 227/22 - zmiany Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2022-2026 w obszarze GOSPODARKA KOMUNALNA, OCHRONA ŚRODOWISKA, TRANSPORT I KOMUNIKACJA.
-233/22 - ustanowienia pomnika przyrody,
-234/22 - ustanowienia zespołów przyrodniczo-krajobrazowych,


Projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta w zakresie wydatków bieżących omówiła  A. Szotkowska  Zastępca  Prezydenta – / w obszarze gospodarka komunalna, transport i komunikacja oraz ochrona środowiska/.

Radny P. Słowik- jaki jest koszt wozo-kilometra?

A.Szotkowska- obecnie koszt kształtuje się na poziomie od 9, 20- 11.00 zł.

Radny Ł. Kadłubowski- odnośnie paliwa i dodatkowych funduszy,  które wydajemy, czy to pokryje wszystkie nasze potrzeby w tym zakresie? ile dokładnie dołożyliśmy do paliwa od początku roku?

A. Szotkowska-  spółki rozliczamy kwartalne  i zmiana wydatków na komunikację jest  ostatnią w tym roku, jej wysokość utrzymuje tylko płynność spółek. Całość zamian  - rocznie 20 milionów złotych dołożyliśmy.

Radny P. Jaskulski- czy miasto z innymi samorządami kieruje monity w stronę rządową  odnośnie zamrożenia cen paliw.

A. Szotkowska- czekamy na decyzję rządową  dot. zamrożenia stawek energii elektrycznej,  jak dostaniemy dofinansowanie to nie będzie dotyczyło tylko komunikacji.

Radny P. Jaskulski-  co z przetargami na zakup energii, które już są otwarte?

A. Szotkowska- na dzień dzisiejszy mamy trzy sytuacje: podpisane umowy, nie wiemy czy będziemy je wypowiadać; otwarte przetargi na zakup energii;  potrzeby na które trzeba ogłosić przetargi – wszystkie sprawy są otwarte, czekamy na decyzję.

Radny R. Biskupski- 20 milionów złotych nie zawiera  podwyżek dla kierowców i uruchomienia linii autobusowej A?

A. Szotkowska- kwota jest tylko na poniesienie zwiększonych kosztów.

Radny P. Jaskulski- jak pozyskamy środki z oszczędności na cenach energii, czy możemy je przeznaczyć na podwyżki dla kierowców?

A. Szotkowska-  jak wejdziemy w zamrożoną stawkę nie wiemy co z umowami w tramwajach, które są już podpisane/podwyżki wynagrodzenia cały czas są analizowane/.

W dalszej części wydatki majątkowe  w sferze będącej przedmiotem zainteresowania komisji omówił M. Przepiera Zastępca Prezydenta.

Radny R. Lewandowski- zapytał o stan realizacji butelkomatów na terenie m. Szczecina.

D. Radzimska- jest przygotowany przetarg, jest to jeden z tematów SBO.

Radny P. Jaskulski- zapytał o stan realizacji zadania „zielone przystanki”, jest to projekt obywatelski, który zyskał poparcie mieszkańców miasta. Co z realizacją zadań z zakresu gospodarki deszczowej?

D. Radzimska- gospodarka deszczowa: zadania są w trakcie realizacji,  przesunięcia wynikają z dodatkowych zadań /uzgodnień po otwarciu przetargu/.

Przedstawiciel ZDiTM- zielone przystanki, projekt  jest realizowany przez studentów ZUT i Akademii Sztuki, studenci otrzymali kilka uwag czekają na ostateczną wersję. Ustalają lokalizacje.

Radny M. Biskupski- ul. Olszynki /Grochowska – remont przesunięty z jakiego powodu?

K. Miler Dyrektor ZDiTM- sprawdzi ww. zadanie, postępowanie ma być ogłoszone w tym roku, poinformuje radnego o stanie realizacji zadania.

Radny M. Ussarz- zapytał o stan  modernizacji przepustowości rzeki Bukowej, koncepcja była już opracowana przez Wody Polskie w lipcu, czemu nie możemy zrealizować zadania w tym roku? Prosi o pisemną informacje do sesji, nt. stanu realizacji zadań w zakresie gospodarki deszczowej, przyczyny przeniesienia środków. Co blokuje realizację inwestycji deszczowej na ul. Derdowskiego i ul. Szafera?

D. Radzimska- przekaże taką informację, dodała, iż zadania są podzielone na te które są niezwykle ważne i pilne w realizacji oraz inwestycyjne wymagające opracowania koncepcji, ul. Derdowskiego jest zabezpieczona kwota i jest zlecona koncepcja odwodnienia. Otrzymali koncepcję  opracowaną przez Wody Polskie, było dodatkowe spotkanie wyjaśniające, otrzymali koncepcję z zastrzeżeniem  dalszego wykorzystania, ZDiTM będzie ogłaszał przetarg na przepusty, dlatego wydatkowanie w przyszłym roku.

M. Przepiera – nie ma opóźnień w realizacji ul. Szafera, jak nie będzie podjętej uchwały na najbliższej sesji, wtedy będziemy borykać się z opóźnieniami.

Radny Ł. Kadłubowski- zapytał o zadania związane z budżetem obywatelskim, „Kurs  na północ – osiedle Żelechowa”,  „Cała naprzód” Spacerowa, Tęczowa, rekreacyjny skwer Królewskiego, Krucza, park przy ul. Złotowskiej, program doświetlenia miejsc dla pieszych, zagospodarowanie skweru  na  ul. Dembowskiego.

K. Miler- doświetlacze, udzieli za chwilę odpowiedzi po potwierdzeniu.

D. Radzimska- SBO prowadzi ZUK , przekaże informacje na piśmie.

M. Przepiera- „Kurs na Północ”  to najświeższe wybory SBO, podstawowa rzecz związana z zielenią to bardzo wysokie wymagania i sprawy proceduralne wymagają wielu uzgodnień, więc opóźnia to proces inwestycyjny. Przetargi ogłaszamy wtedy, kiedy są gotowe uzgodnienia związane z zielenią. Na wielu drobnych zadaniach mamy zwiększenia. Park  Złotowska - było zwiększenie, „Kurs na północ” projektuje ZUK, Dembowskiego  jest przetarg może będzie ogłoszony na przełomie roku, generalnie do budżetu obywatelskiego zawsze dokładamy.

A. Kieszkowska- udzieli odpowiedzi w zakresie braku uzgodnień w pionie Ogrodnika Miejskiego po komisji.

Radny P. Jaskulski-  pytanie o program gospodarki odpadami zadał radny M. Ussarz, dot. przedłożenia harmonogramu stanu realizacji zadań w zakresie gospodarki deszczowej

Radny M. Biskupski - chodniki na ul. Granitowej na jakim  etapie  stan realizacji, z czego wynikają przesunięcia.

M. Przepiera- jest to związane z inwestycją w Podjuchach, wspólnie z mieszkańcami znaleźliśmy nowe rozwiązanie usprawniające ułatwienie życia mieszkańcom, nie ma przesunięcia, zapłata przechodzi na kolejny rok.

Radny M. Duklanowski- składowisko odpadów na ul. Komety- zadanie spada, nie będzie realizowane w roku 2022?

M. Przepiera- uzasadnienie jest błędne,  jesteśmy w trakcie przetargu, pojawiła się wyższa kwota i jest wprowadzona do budżetu.

Radny Ł. Kadłubowski- park przy ul. Złotowskiej,  na początku sierpnia było zapytanie do 5 firm mieliśmy zabezpieczone 40 tysięcy złotych,  kolejnym działaniem powinno być poszukiwanie firmy, dziś zabieramy środki- jaki jest cel takiego postępowania,  prosi o informację do sesji jaki jest etap realizacji zadania.

M. Przepiera- często szacujemy wartości koncepcyjne poniżej kwoty wolnej, rozsyłamy oferty i czasami nikt nie jest skłonny  wykonać dokumentacji projektowej poniżej 150 tysięcy złotych, wtedy wchodzimy w przetarg. Na Złotowską potrzeba kilkuset tysięcy.

Radny R. Lewandowski-  zapytał o stan realizacji poprawienia nawierzchni  ul. Pogodnej.

M. Przepiera- była wizja dwa miesiące  temu  w zakresie rozwiązań zieleni, jesteśmy w trakcie aktualizacji dokumentacji (zieleń), jest zielone światło , WIM prowadzi tą inwestycję.

K. Tutko Dyrektor WIM-u – czekamy na pozwolenie z Wód Polskich, sprawa na ukończeniu.

Komisja w wyniku głosowaniu; za-  7, przeciw - 4 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały  nr  225/22

Komisja w wyniku głosowaniu; za-  7, przeciw - 4 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały  nr  226/22

Komisja w wyniku głosowaniu; za-  7, przeciw - 4 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały  nr  237/22

 

Projekt  uchwały nr  233/22 w sprawie ustanowienia pomnika przyrody

Projekt uchwały omówiła p. A. Kieszkowska Dyrektor WOŚ

 

Komisja w wyniku głosowaniu; za-  10 zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie  projekt uchwały 

 

Projekt uchwały nr  234/22 w sprawie  ustanowienia zespołów przyrodniczo-krajobrazowych

 

Projekt uchwały omówiła p. A. Kieszkowska Dyrektor WOŚ

Komisja w wyniku głosowaniu; za-  10 zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt uchwały 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodnicząca Komisji J.Balicka – poinformowała radnych o piśmie skierowanym przez  Komisję Skarg, Wniosków i Petycji RM, która  wnosi do Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska RM o zbadanie sprawy dewastacji nawierzchni ulicy Felczaka przez 28-tonowe autobusy komunikacji miejskiej w kontekście możliwości zmiany nawierzchni  z brukowanej na bitumiczną bądź zmiany trasy autobusu linii nr 87- załącznik nr 3 do protokołu.

Radny Ł. Kadłubowski- w imieniu  Komisji Skarg, Wniosków i Petycji RM skarżący wnosi o zmianę trasy linii autobusowej, komisja prosi o opinię w tym temacie.  




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2022/10/05
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2022/11/21 13:07:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2022/11/21 13:07:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/11/21 13:06:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/10/12 11:50:24 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/10/07 09:10:46 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/10/05 10:17:52 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/10/05 09:59:18 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2022/10/05 09:36:20 Nowa pozycja