przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. wsparcia osób dotkniętych problemem ubóstwa menstruacyjnego

Numer: 2303
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/03/08

Szanowny Panie Prezydencie,

menstruacja jest naturalnym procesem biologicznym, którego doświadcza niemal połowa naszego społeczeństwa. Kobiety menstruują średnio od 350 do 480 razy w ciągu całego życia, co zajmuje łącznie od siedmiu do dziewięciu lat. Wciąż jednak przestrzeń, w której funkcjonujemy, nie jest na to gotowa.

Każdego dnia kobiety z trudnościami spowodowanymi niedostępnością środków higieny intymnej w instytucjach publicznych – szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. Brak podpasek i tamponów w toaletach wyklucza kobiety i ogranicza ich możliwości. Odbiera się im prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią fizjologii kobiet.

W lutym 2020 roku Fundacja Dominiki Kulczyk (Kulczyk Foundation) opublikowała raport, z którego wynika, że 18 proc. Polek nie zawsze może pozwolić sobie na kupno środków higieny intymnej dobrej jakości; 6 proc. wyznało, że często nie starcza im pieniędzy na podpaski i tampony Autorzy raportu zwracają uwagę, że kobiety z ubogich rodzin stosunkowo często rezygnują z zakupu środków higienicznych na rzecz innych artykułów, których zakup postrzegają jako ważniejszy bądź pilniejszy – 39 proc. Polek z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.

Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka uczennice, kobiety z ubogich rodzin, matki. Bardzo niepokojące dane dotyczą również młodych osób menstruujących. Blisko 60% nastolatek musiało prosić kogoś o zakup tamponów lub podpasek z powodu braku własnych. Aż 21 proc. musiało wyjść z placówki szkolnej po środki higieniczne, natomiast 10 proc. z powodu braku tamponów czy podpasek nie wyszło z domu.

Wiele miast Polski postanowiło umożliwić łatwiejszy dostęp do środków higienicznych dla wszystkich osób menstruujących. W instytucjach miejskich takich jak urzędy, szkoły, ośrodki pomocy zostały sfinansowane i umieszczone menstruacyjne środki higieniczne takie jak podpaski, tampony i wkładki. W imieniu i w trosce o zdrowie wszystkich osób menstruujących oraz równy dostęp do środków higienicznych kieruję zapytanie:

1. Czy Gmina Miasto Szczecin w ramach działań antydyskryminacyjnych przewiduje sfinansowanie zakupu środków higienicznych do szkół, miejskich urzędów i ośrodków pomocy ?
2. Jeśli tak, kiedy osoby menstruujące będą mogły spodziewać się pomocy ze strony Miasta i w jakich lokalizacjach?


Załączniki:


Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/03/08, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/03/08 07:45:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/03/08 07:45:32 nowa pozycja