przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/30/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 24 WRZEŚNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Rozpatrzenie projektu uchwały nr 185/15 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż budynku użytkowego przy Alei Papieża Jana Pawła II 1, oddanie w użytkowanie wieczyste działki nr 209 z obr. Śródmieście 36 w Szczecinie oraz przyznania najemcy pierwszeństwa w nabyciu budynku - c.d.
4. Opiniowanie wykazów nieruchomości nr 31/2015 i 33/2015.
5. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


W wyniku głosowania: za 5, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 3 października 2015 r.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 185/15 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż budynku użytkowego przy Alei Papieża Jana Pawła II 1, oddanie w użytkowanie wieczyste działki nr 209 z obr. Śródmieście 36 w Szczecinie oraz przyznania najemcy pierwszeństwa w nabyciu budynku - c.d.


Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że tym projektem uchwały Komisja już się zajmowała na posiedzeniu, na którym to postanowiono wystąpić do Architekta Miasta z prośbą o zaprezentowanie planów co do zagospodarowania miejsca i budynku oraz wyniku konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tejże okolicy.

Jarosław Bondar Architekt Miasta  powiedział, że dla obszaru przy ul. Jana Pawła II 1 jest plan zagospodarowania S.28 z 1999 roku.  Zaprezentował członkom Komisji prezentację dotyczącą planu zagospodarowania tego terenu i wyników konkursu , którego celem było uzyskanie koncepcji programowo - przestrzennej zabudowy i zagospodarowania fragmentu centrum Szczecina, która stanowić miała podstawę do określenia:

  • Warunków zabudowy w obrębie kwartałów odpowiednich do rangi lokalizacji w centrum miasta, obszarze koncentracji funkcji usługowych, handlowych i kulturalnych z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań, zabudowy historycznej oraz nowopowstających obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie kwartałów objętych opracowaniem konkursowym,
  • Odpowiedniej dla rangi historycznej i kulturowej przeszłości Szczecina, a także jego przyszłości, ram      i zasad rozwoju tej ważnej i reprezentacyjnej części miasta,
  • Powierzchni, gabarytów, form zabudowy, zagospodarowania terenu i obsługi komunikacyjnej,
  • Waloryzacji struktury urbanistycznej terenu zadania konkursowego,
  • Przestrzeni publicznych i ich funkcji w nawiązaniu do układu komunikacyjnego,
  • Roli, funkcji i zagospodarowania przestrzeni publicznej fragmentu al. Jana Pawła II w nawiązaniu do zabudowy nowych działek inwestycyjnych kwartałów przyległych, oraz charakteru i struktury przestrzennej alei, jako jednej z głównych osi urbanistycznych miasta.
  • Wytycznych efektywnej zabudowy i zagospodarowania terenu.

Prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że przez te 16 lat dużo się zmieniło. Przede wszystkim nie było Kaskady.

Jarosław Bondar Architekt Miasta powiedział, że były różne koncepcje zagospodarowania tego terenu, ostatnia datowana jest na rok 2009 i nie ma określonego terminu ważności.   

Radny Jan Posłuszny zapytał o co chodzi w tej sprawie. 10 lat temu był delegowany do tej sprawy. Cały czas były rozmowy o sprzedaży, uruchomiono pewne procedury. Narzucono dzierżawcy wiele rzeczy, które musiał spełnić. Wszystko zrobił ze swojej strony. Trzeba tę sytuację załatwić a nie dyskutować kolejne lata. Nie wie skąd teraz takie zainteresowanie tym tematem.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt zapytała jaki jest stosunek właścicielski ziemi i dzierżawionego budynku.

Małgorzata Waszak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że grunt i nieruchomość należą do Gminy. Budynek został wybudowany przez Gminę a firma go w całości wynajmuje. Powierzchnia działki to 861 m2 a pow. użytkowa budynku to 305,49 m2. Działka nie jest po obrysie budynku.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że jest przeciwna sprzedaży najemcy bo to grunt w ścisłym i atrakcyjnym miejscu Miasta. Nie widzi powodu by sprzedawać ten budynek bezprzetargowo. Powinniśmy nowym planem zagospodarowania przystosować ten teren do sąsiedniej zabudowy. Powinna być bardzo dokładna koncepcja tego obiektu w mpzp.

Radny Marek Duklanowski powiedział, że powtórzy to co mówił na poprzedniej Komisji w tej sprawie. Jest przeciwny sprzedaży tego budynku w tym trybie. Miasto po tej transakcji nie będzie miało żadnego wpływu na jego wygląd i zagospodarowanie. Mamy mpzp Centrum-Złoty Szlak. Opracujmy koncepcję i dostosujmy plan tak, aby w tym miejscu było jednorodnie.  Potrzebny jest plan, który będzie przystawał do współczesności ale też nie będzie zakładał burzenia połowy wieżowca. Nie chce aby grunt w tym miejscu przechodził na własność w trybie bezprzetargowym. Nie wiadomo co w tym miejscu powstanie.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że jest odmiennego zdania. Budynki dookoła nie są w rękach miejskich wobec czego miasto nawet planem nie będzie miało na nie dużego wpływu.

Andrzej Rynkiewicz Jupiter A.S. Sp. z o.o. powiedział, że przez 17 lat, krok po kroku, spełnia życzenia miasta żeby móc wykupić ten budynek. Zlecał tyle koncepcji ile Miasto sobie zażyczyło. Jedna z nich Pana Szyrskiego wygrała międzynarodowy konkurs. Za wszystkie te życzenia i koncepcje płacił z własnej kieszeni.  Po tylu latach jest już prawie u kresu tej długiej procedury i dowiaduje się, ku swojemu wielkim zaskoczeniu, że są jakieś kłopoty i wątpliwości o których nie słyszał przez te wszystkie lata. Nie wie o co chodzi.

Radny Jan Posłuszny powiedział, że wnioskodawca jest ofiarą zmieniających się przepisów. Trzeba jakoś wyjść z tej sytuacji.  

Małgorzata Waszak powiedziała, że prezydent proponuje w uchwale zbycie.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski poddał pod głosowanie.

W wyniku głosowania: za-5, przeciw-2 (Marek Duklanowski i Małgorzata Jacyna-Witt), wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wykazów nieruchomości nr 31/2015, 33/2015 i 3/2015/ZBiLK


Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wykaz nieruchomości nr 31/2015 (znak: WGN.XI.6840.91-97.2014.MF, zał. nr 4 do protokołu).

Radny Marek Duklanowski zapytał, czy na tym terenie może powstać dyskont.

Maria Latkowka z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że działki mogą być zabudowane tylko w 30 %.

W wyniku głosowania: za- 5, przeciw-0, wstrzym.-3 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wykaz nieruchomości nr 33/2015 (znak: WGN-III.6840.82.2014.IŁ, UNP: 40997/WGN/-XIV/14, zał. nr 5 do protokołu).

W wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że po zwołaniu Komisji wpłynął wykaz nieruchomości nr 3/2015/ZBiLK. Został on przesłąny członkom Komisji drogą elektroniczną i wnioskuje o zaopiniowanie go w tym punkcie.

Komisja przyjęła ww. wniosek przez aklamację.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski  powiedział, że do Komisji wpłynął wykaz nieruchomości nr 3/2015/ZBiLK (znak: ZBiLK.DDG.4142.2857.2015.KK, zał. nr 6 do protokołu).

W wyniku głosowania: za- 7, przeciw-0, wstrzym.-1 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.


Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynęły następujące pisma:

- pismo Dyrektora ZBiLK (ZBiLK-DGLM.5140.1316.2014.KW)  w sprawie sytuacji mieszkaniowej Pani Genowefy Przystał, która była kiedyśna Komisji prosząc o interwencję (zał. nr 7 do protokołu);

- pisma  WUiAB w sprawie informacji nt. wpływających wniosków o wydanei decyzji o warunkach zabudowy (znak: WUiAB-S.066/9/2015.EG i WUiAB-S.0066/10/2015.RG  zał. nr 8  i 9 do porotkołu).

Komisja przyjęła ww. pisma do wiadomości.

- pismo mieszkańców ul. Mohnackiego w sprawie wezwania do wykupu lub wywłąszczenia części nieruchomości  (zał. nr 10 do protokołu).  Komisja poprosiła Wydział Gospdoarki Nieruchomościami o informację w tej sprawie.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radna Małgorzata Jacyna-Witt poprosiła, aby na jednym z kolejnych posiedzeń zająć się sprawą zadłużenia lokatorów mieszkań należących do ZBiLK.

Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że umieści taki punkt obrad w kolejnym posiedzeniu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/09/17
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Rafał Miszczuk
dnia:
2015/11/20 16:20:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2015/11/20 16:20:25 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2015/09/17 14:27:49 Nowa pozycja