przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.1.95.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 24 KWIETNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marcin Matias - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektu uchwały nr 107/17 w spr. określenia trybu zbycia udziałów Gminy Miasto Szczecin w Spółce Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 10.04.17 przyjęto w głosowaniu: za- jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały nr 107/17 w spr. określenia trybu zbycia udziałów Gminy Miasto Szczecin w Spółce Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie


M. Przepiera –Zastępca Prezydenta Miasta - omówił projekt uchwały. Podkreślił, że kluczowym zagadnieniem jest kwestia ceny i podejście do wyceny (powołanie specjalnej komisji z możliwością przyglądania się jej pracy przez radnych). W załączniku umieszczono też zastrzeżenie, by cena nie zeszła poniżej pewnej wartości (pkt. 4 załącznika). Uchwała jest wyjściem naprzeciw uwagom zgłaszanym przez radnych w lutym, kiedy przyjmowana była uchwała w spr. zbycia udziałów MTS. Zapewnił, że zdanie radnych jest b. ważne i nikt nie będzie prowadził procedury bez informowania państwa radnych o każdym etapie postępowania.

M. Matias – uznał, że sprzedajemy nie spółkę tylko nieruchomość. Sprzedawanie jej w tym trybie jest zdaniem radnego wątpliwe. Zapytał, czy nie można wyodrębnić ze spółki ziemi i sprzedać jej w normalnym trybie. Teren jest zdaniem radnego atrakcyjny, proponuje by sprzedać jedynie działkę. Radny zauważył też, że udziałowcy mogą kupić od Miasta spółkę po cenie wylicytowanej (prawo pierwokupu), czyli cały proces może przebiegać w ten sposób, że przyjdzie ktoś chętny do zakupu, da atrakcyjną ofertę i transakcja nie zostanie zrealizowana, bo spółkę kupią udziałowcy.

M. Przepiera – przypomniał, że w lutym podjęta została uchwała o wyrażeniu zgody na zbycie udziałów w spółce MTS. Pojawiły się wówczas kwestie zbycia za cenę adekwatną, by interes miasta nie został poszkodowany. Stąd wyniknął omawiany dziś projekt uchwały. Miasto zbywa udziały w spółce, w której nie jesteśmy jedynym właścicielem. Ma to być maksymalnie transparentny, otwarty model zbycia. Powołana komisja będzie współpracować z Radą, pokaże oferty, metody itp. Uchwała lutowa została podjęta w demokratycznym głosowaniu. Miasto chce wyjść ze spółki. Rolą Miasta niekoniecznie jest pełnienie funkcji wystawienniczych i targowych, szczególnie, że wymaga to w tej chwili dużych nakładów.

M. Stawarczyk – radca prawny – wyjaśnił, że zwykle w spółkach z o.o. występuje prawo pierwokupu. Są to ogólne zasady prawa handlowego.

T. Hinc – zapytał, na ile jest wyceniany udział w MTS? Zacytował też listę wspólników z 2009 roku. Powiedział, że zamiar sprzedaży powinien być jasnym sygnałem dla udziałowców mniejszościowych. Jego zdaniem nie powinno być dużego problemu ze skupieniem brakujących udziałów.

M. Przepiera – potwierdził, ze jeszcze kilka lat temu była prowadzona polityka wykupywania udziałów. Jednak udziałowcy chcą dziś znacznie więcej jak wycena. Nie jest to kwota dla Miasta nie do zapłacenia, jednak jest większa jak wycena. 2-3 krotnie. Poinformował, że wartość udziałów na lipiec 2015 roku wynosiła, w zależności od wyceny, 108 – 375 zł. Powiedział też, że jeśli damy działać prywatnemu inwestorowi, który coś tam zrobi to wpłyną podatki do miasta. Jeśli my mamy coś tam zrobić, to skądś musimy wziąć pieniądze na to, żeby dopłacić do tej działalności. Jeśli chcemy nadal prowadzić tam działalność targową i wystawienniczą, to w budżecie miasta musimy znaleźć 5-10 mln na jej dokapitalizowanie, by znalazła się w nowoczesnym rynku wystawienniczym.

T. Hinc – podkreślił, że radni nie chcą, by spółka została sprzedana taniej niż wartość gruntu, jakim dysponuje. Zapytał, czy musimy tak się upierać przy sprzedaży tej nieruchomości? Jeśli nie ma na nią chętnych to może warto ją zostawić?

M. Przepiera – powiedział, że Miasto nie upiera się przy sprzedaży. Mając na względzie podjętą w lutym uchwałę, próbują przez rok zbyć te udziały. Jak się to nie uda, wrócą do radnych z tematem.

M. Matias – zapytał o tryb zbycia udziałów: czy jest gdzieś opisany? W uchwale jest to zaledwie kilka linijek.

M. Stawarczyk – wyjaśnił, że nowa ustawa dała większą możliwość kreowania trybu. Jest on ustalony w oparciu o ustawy o prywatyzacji spółek komunalnych i państwowych.

M. Matias – powiedział, że jego zdaniem wartość spółki rośnie. To jest majątek o wielkiej wartości.

M. Przepiera – powiedział, że za dużo jest w mieście niepracującego majątku. To jest wielka przestrzeń. Jej minusem jest m.in. brak wentylacji i klimatyzacji.

T. Hinc – zapytał, czy wyszła z urzędu korespondencja, żeby odkupić udziały? Mamy grupę rozdrobnionych udziałowców, do której warto się zwrócić. Przygotowany projekt uchwały powinien ich zmobilizować do podjęcia decyzji.

M. Przepiera – poinformował, że korespondencja w tej sprawie wychodziła. Na wniosek radnych można to powtórzyć. Jednak decyzja o zbyciu udziałów już zapadła i propozycja odkupienia udziałów jest decyzją, która z tej drogi nas wybija.

M. Matias – zauważył, że inaczej będzie wyglądać sprzedaż pełnej własności, wyczyszczonej sprawy, jak udziałów w półce, w której są udziałowcy mniejszościowi.

 P. Bartnik – powiedział, że traktowanie MTS jako spółki akcyjnej to pójście w złą stronę. W interesie Szczecina jest spowodowanie, by MTS przestał być obowiązkiem miasta. Czy tam ma być mieszkaniówka czy coś innego, będzie zależeć od Miasta: mamy do tego narzędzia. Możemy wpisać konkretne rzeczy do Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak naprawdę od tego właśnie zależy cena.

T. Hinc – stwierdził, że wszyscy radni myślą tak samo i mają te same wnioski. „Przejmijmy kontrolę nad całością spółki, zmieńmy zapisy planu i wówczas wróćmy do kwestii sprzedaży tego terenu. Ustalcie udziałowców. Wyślijcie informacje, że chcecie zbywać udziały. Projekt uchwały powinien ich zmobilizować do podjęcia decyzji. Zaproście ich do rozmowy”.

M. Przepiera – powiedział, że prosi o rok czasu. Jeśli się nie uda – wróci do Rady z tym tematem w 2018 roku. Zapewnił raz jeszcze o pełnej kontroli radnych nad tym procesem i o dostępie do informacji na każdym etapie sprzedaży.

M. Matias – propozycję radnego T. Hinca uznał za b. dobrą i uzasadnioną. Poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 107/17.

W głosowaniu: za – 1, przeciw – 1, 3 wstrzymujące, Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały negatywnie (głosem Przewodniczącego obrad).


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Marcin Matias

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/04/18
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/05/08 12:39:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/05/08 12:39:50 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/05/08 08:28:41 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/05/04 12:55:58 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/04/18 11:43:24 Nowa pozycja