przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.3.89.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 16 MARCA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Projekt Uchwały Krajobrazowej Miasta Szczecin 2017- prezentacja i dyskusja.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Projekt Uchwały Krajobrazowej Miasta Szczecin 2017- prezentacja i dyskusja.


Przewodniczący Komisji powital gości zaproszonych - przypomniał o skierowanu pisma do komisji przez firmy reklamowe a dto. projektu uchwały krajobrazowej (załącznik 3 do protokołu nr w rej BRM 171)

Prezentacji przedłożonego projektu uchwały dokonał J.Bondar Architekt Miasta – dokument  jest konsekwencją wprowadzonej w 2015 roku ustawy krajobrazowej, która dała samorządom narzędzia do walki z chaosem reklamowym. Projekt został  stworzony przez  zespół, na ustala  ogólne warunki i zasady, które będą obowiązywać na terenie całego miasta. Zakazuje się reklam na ogrodzeniach, urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego, na terenach parkowych i na obszarach wodnych ( załącznik nr 4 do protokołu)

S. Fritsch  Zastępca Dyrektora ZDiTM-  tablice i urządzenia reklamowe będą wymagały zezwolenia budowlanego - zapowiada Sebastian Fritsch z ZDiTM. Zasada ta nie będzie obowiązywała reklam na przystankowych, promujących wydarzenia miejskie i na witrynach sklepów. Legalne będą wszystkie reklamy usytuowane do dnia 1 stycznia 1989 roku a po tej dacie te, które powstały na podstawie pozwoleń budowlanych. Pozostałe będą musiały być usunięte. Szczegółowe zasady będą obowiązywać na pl. Kościuszki, al. Wojska Polskiego, pl. Żołnierza i na obszarze Starego Dąbia.

Przedstawicielka Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej- izba zgłosiła szereg uwag do przedmiotowego projektu uchwały, dodała, iż usuwanie nielegalnych reklam na terenie miasta mogło odbyć się znacznie wcześniej na mocy prawa budowlanego.

A. Pawlak, laureat plebiscytu na Najładniejszą Witrynę w Szczecinie 2015– prosi o uzasadnienie zapisu, że reklama nie może zajmować większej powierzchni niż 10 procent każdej elewacji nie jest miara dobrej reklamy.

J.Bondar- 10% zostało ustalone przez zespól na bazie analizy, dopuszcza się sytuowanie tablic reklamowych na elewacji w przyziemiu lub parterze budynków mieszkalnych, mieszkalno usługowych i usługowo- mieszkalnych.

M. Wołosiewicz- zakazując reklamy na ogrodzeniach ograniczamy reklamę przedsiębiorcom wykonującym usługi. Uchwała jest zbyt restrykcyjna , pozoostawione ogrodzenia bez reklam mogą służyć graficiarzom. Wspólnoty mieszkaniowe zyja z reklam.

Dr Frejno- nie rozumie dlaczego jest taka struktura tej uchwały; ustawa mówi o wzmocnieniu  narzędzi ochrony krajobrazu   a dyskusja  sprowadziła się do reklam. Nie podoba jej się zapis w zakresiepodziału miasta na 3242 tereny elementarne, gdzie obowiązują szczegółowe warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych. Np.  w mieście Gdańsku w uchwale precyzuje się materiałach  użytych do budowy elementów małej architektury.  Miasto Szczecin  nie jest jednolite, nie ma planów zagospodarowania przestrzennego na terenie całego miasta; wszędzie w Polsce  różnicuje się podjęte uchwały  od  faktu krajobrazu miejscowego i uchwalonych  planów. W miejscach przemysłowych miasta Szczecina można dopuścić więcej reklam, przecież  tam firmy żyją z reklamy, ale inaczej zachowywać się w terenach zurbanizowanych o walorach wysokich estetycznie świadczących o tożsamości miasta np. Wały Chrobrego. Być może tam nie powinno być reklam tylko szyldy. Nie można ujednolicić całego prawa miejscowego w tym zakresie.  Ogrodzenia tez budują tożsamość, kolorystyka powinna być ujednolicona.  Dlaczego nie ma szyldów tzw. Semaforowych.

S. Fritsch  Zastępca Dyrektora ZDiTM– zgodnie z ustawa reklama (szyld) musi znajdować na nieruchomości na której mamy prowadzoną działalność gospodarczą. Szyld jest  reklamą, Wały Chrobrego są wyłączone z reklam

D. Jackowski-  korzysta z geoportalu Szczecin, jest architektem niestety nie są tam uaktualnione dane.  Aktualizacja jest długim procesem. W projekcie szczecińskim  mamy 3 tysiące  terenów elementarnych, jak zmieni się plan będziemy musieli go aktualizować  zmieniając reklamę? Jako RO  wyrażając opinie w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego zawsze zgłaszają uwagi, iż zakazują reklam; dostają informację zwrotną, że będzie to  zawarte w  uchwale krajobrazowej. Niestety  jej  zdaniem  przenosi się do niej  ustalenia planów. Należy podzielić  miasto na dzielnice nikt nie odnajdzie się  w 3 tysiącach zapisów elementarnych co mu wolno?

S. Fritsch  Zastępca Dyrektora ZDiTM-  są cztery tereny objęte innymi zasadami; min pl. Kościuszki, rejon al. Wyzwolenia– tam nie działa par. 9 projektu  uchwały. Wszystkie nielegalne   nośniki znikną. Podchodząc do prac  nad uchwałą  założyli ciągłość prawa. 

Przewodniczący Komisji M.Dukalnowski- uchwała nie porządkuje wszechogarniającego bałaganu, aby skorzystać z podziału miasta na 3242 tereny elementarne, gdzie obowiązują szczegółowe warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych itd. konieczna będzie mapa – jako załącznik do uchwały, jest to nieczytelny zapis.

Radny H. Jerzyk- pozostawmy jeszcze do konsultacji ten projekt uchwały,  zbyt duża ilość reklam powoduje, że nie dociera ona do odbiorcy. Prosi o przybliżenie zagadnienia karania za umiejscowienie nielegalnych reklam, bądź niedostosowanie się do zapisów uchwały kiedy doprowadzimy do sytuacji zero?

Radna M.M. Herczyńska- miasto służy wszystkim mieszkańcom,  należy  zachować umiar w zakresie umieszczania  reklamy. Mając na myśli specyfikę i położenie miasta jest za podziałem na dzielnice. Należy do każdego obszaru podjeść odrębnie.

Radny W. Dorżynkiewicz- miasto stworzyło uchwałę z której nikt nie jest zadowolony, którą krytykują  architekci, urbaniści, radni,  firmy reklamowe i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zapisy uchwały  zawierające 3 tysiące  terenów elementarnych nie będą przestrzegane, zaproponował zrobienie 37 terenów elementarnych zgodnie z podziałem miasta na dzielnice.  

S. Fritsch  Zastępca Dyrektora ZDiTM- projekt uchwały przewiduje w trybie 24 miesięcy dostosowanie się do obowiązujących przepisów.      

Przedstawicielka Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej– miasto obecnie również posiada narzędzia do egzekucji prawa  w zakresie umieszczania nielegalnych reklam i szybko uporządkuje teren. Uporządkowanie nie oznacza likwidacji i powinno  dotyczyć wszystkich podmiotów. Należy stworzyć takie prawo, aby dwie strony mieszańcy i przedsiębiorcy żyli zgodnie,   ustawa krajobrazowa nie jest dokumentem doskonałym. Jak za dwa lata ustawa zostanie uchylona to pozostaniemy  z niedociągnięciami w uchwale Rady Miasta Szczecin. Nie są problemem reklamy systemowe, ale inne reklamy. Uważa, iż konsultacje winny być  nadal prowadzone.

 

A. Zarzeczny Ströer Polska sp. z o.o-  postulują od kilkudziesięciu lat o uporządkowanie problemu reklam na terenie Szczecina jako firma zdemontowali 8 reklam w strategicznych punktach miasta, zmalały dochody do budżetu miasta a i tak nie uporządkowało to przestrzeni bowiem dlaej widnieją w tym miejscach reklamy nielegalne.

Przewodniczący Komisji podziękował za udział w komisji- jest to jedno z wielu spotkań.


Ad. pkt. 3.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za- 9, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 9 marca br. bez uwag.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z treścią pisma przekazanego  do komisji :

  •  z WUiAB stanowiącego   informację na temat stacji bazowych ( komplet dokumentów z  13.03.br. stanowi załącznik nr 5 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/03/06
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/03/24 15:00:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/03/24 15:00:45 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:21:51 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:20:57 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/17 09:19:57 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/07 11:20:12 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/06 09:01:12 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/03/06 08:56:11 Nowa pozycja