przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.4.139.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 13 WRZEŚNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 06.09.2018 r.
3. Analiza sprzedaży mieszkalnych lokali komunalnych.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 06.09.2018 r.


Komisja w wyniku głosowania (7-za, jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia w dn. 30 sierpnia 2018 r.


Ad. pkt. 3.
Analiza sprzedaży mieszkalnych lokali komunalnych.


Komisja zapoznała się z informacją dotycząca sprzedaży mieszkań w 2018 r., przygotowaną przez Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości (załącznik nr 3 do protokołu).

A. Szotkowska - Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości poinformowała, że na dzień dzisiejszy udało sie osiągnąć stan, że sprzedaż mieszkań odbywa się na bieżąco. Od czasu wpłynięcia wniosku do ZBiLK do czasu podpisania umowy wynosi 6 miesięcy i jest to takie minimum konieczne do załatwienia wszelkich formalności, o ile nie pojawi się coś niespodziewanego. Zarejestrowanych jest 800 wniosków, które mogą podlegać realizacji. 300 z nich jest na różnych etapach realizacji. W odniesieniu do części wniosków trwa procedura regulacji stanu prawnego nieruchomości, np. pojawiają się kłopoty z ustaleniem właściciela. Procedurę blokują także samowole budowlane, których najemcy nie likwidują.
W 2108 r. doszło do sprzedaży 323 lokali, ale przygotowanych do sprzedaży zostało 488 lokali. Jednak w 70 przypadkach wnioskodawcy zrezygnowali a także wpłynęło 40 wniosków o odroczenie procedury. Problemem jest także samo skontaktowanie się z najemcą. Wydział podejmuje trzy próby kontaktu, jeżeli zakończą się one niepowodzeniem wniosek jest rozpatrywany negatywnie. Wydział może spokojnie realizować 500 wniosków o sprzedaż. W tym roku dochody Miasta z tego tytułu wyniosły o 2 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Dyrektor poinformowała, ze z zasobu docelowo-czynszowego zostały uwolnione te lokale, na które kiedykolwiek został złożony wniosek o wykup.

W. Dzikowski - stwierdził, iż chciałby aby od Komisji został wysłany sygnał do Prezydenta doceniający jakie działania zostały podjęte w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych.

J. Balicka - doceniła pracę pracowników, którzy zajmują się tą kwestią.

A. Szotkowska - Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości odnosząc sie do kwestii sprzedaży lokali użytkowych poinformowała, że wprowadzono miesięczny monitoring dotyczący składanych wniosków a w czerwcu br. Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą zasad sprzedaży lokali użytkowych i zgodnie z nią każdy wniosek będzie opiniowany przez Komisję.

J. Posłuszny - poddał w wątpliwość, czy ta procedura nie spowoduje, że na jej finiszu wnioskodawcy będą rezygnować z kupna. Zwrócił uwagę na bardzo długi termin przygotowywania decyzji w tych sprawach.

W. Dzikowski - zwrócił uwagę, że na skutki podjętej uchwały regulującej procedurę rozpatrywania wniosków trzeba poczekać przynajmniej rok.

A. Szotkowska - Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości poinformowała, że na chwilę obecną zostały dopiero zinwentaryzowane wnioski dotyczące sprzedaży lokali użytkowych, jest ich 70. Wracając do tematu lokali mieszkalnych poinformował, że można je podzielić na lokale socjalne, lokale do remontu i oferty "non stop". Ta ostatnia oferta działa od trzech miesięcy, do tej pory z tej oferty skorzystało 100 osób, czynsz w przydzielanych lokalach wynosi 3% i 4%.

W. Dąbrowski - zwrócił uwagę na wiele lokali, które borykają się z zagrzybieniem.

A. Szotkowska - Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości wyjaśniła, że takich problemów nie ma w budynkach gdzie udział Gminy wynosi 100%. Z przeprowadzaniem remontów jest problem w budynkach gdzie część mieszkań należy do wspólnoty mieszkaniowej ze względu na tzw. części wspólne, ponieważ wspólnoty nie podejmują uchwał o przeprowadzeniu prac remontowych.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z następującymi pismami:

  • informacją WUiAB nt. stacji bazowych telefonii komórkowej z dnia 10.09.2018 r. - załącznik nr 4 do protokołu.
  • informacją WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 10.09.2018 r. - załącznik nr 5 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Główny Specjalista BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/09/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2018/11/08 12:19:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2018/11/08 12:19:13 Nowa pozycja
Marta Klimek 2018/09/13 10:50:17 Nowa pozycja
Marta Klimek 2018/09/13 10:07:44 Nowa pozycja
Marta Klimek 2018/09/10 08:37:59 Nowa pozycja
Marta Klimek 2018/09/10 08:35:19 Nowa pozycja