przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.8.88.2018
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
I KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 18 KWIETNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Zaopiniowanie projektu uchwały nr 83/18 w sprawie ustalenia na terenie miasta Szczecin odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych z miejscach publicznych.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.
4. Przyjęcie protokołu KBPiS z ostatniego posiedzenia komisji.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 83/18 w sprawie ustalenia na terenie miasta Szczecin odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych z miejscach publicznych.


Aleksandra Białonowicz  Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szczecinie,  wprowadzona w marcu tego roku nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje możliwość samorządom wprowadzanie lokalnego prawa znoszącego obowiązujący w naszym kraju zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ewentualne podjęcie  uchwały musi być poprzedzone odpowiednimi analizami. Dokonała prezentacji adiowizualnej, pokazując na mapie  dostępność punktów sprzedaży napojów alkoholowych w Szczecinie z podziałem na Rady Osiedli.  

Przewodnicząca Komisji ZiPS M. Herczyńska– poinformowała, iż do komisji wpłynęła petycją złożona przez mieszkańca miasta w sprawie   wprowadzenia na Bulwarze Piastowski, Bulwarze Gdyńskim oraz Nabrzeżu Starówka odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych– stanowi złącznik nr 4  do protokołu.

K. Mechliński Zastępca Komendanta SM– przedstawił zebranym   dane z poprzedniego sezonu  dot. zdarzeń w tym rejonie: w maju 2017 roku– 96  interwencji (w  tym 23 związane  ze spożywaniem alkoholu); w czerwcu  130 interwencji ( w tym  34 związane ze spożywaniem alkoholu) , w lipcu 74  (tego 19 związane ze spożyciem  alkoholu); w  sierpniu 101 interwencji ( ok.10% związane ze spożywaniem alkoholu); wrzesień 183 interwencji (10-15% związanych ze spożyciem alkoholu). Część kontroli była doraźnych  - część na zgłoszenia obywateli ok. 10-15 %.

P. Makuch Komendant  Miejski Policji-  przedstawiły dane za rok 2017, z których wynikało, że ilość interwencji związanych z alkoholem była  niewielka.  Dane dotyczą okresu od maja do października 2017  z podziałem na Łasztownię i  Bulwary; odnotowali 154 zdarzeń w ciągu  6 miesięcy po dwóch stronach bulwarów (prawa strona 102 zdarzenia; 84 zdarzenia na Łasztowni w tym  1 utonięcie osoby nietrzeźwej; dwa zdarzenia bójki-  ten fakt był nie zarejestrowany czy osoby były pod wpływem alkoholu, dwie kradzieże; 11 zakłóceń porządku publicznego;  głośna muzyka) Bulwary Piastowskie 52 zdarzenia z tego 14 istotnych: bójki i pobicia; dwa uszkodzenia ciała, jedno topienie się mężczyzny, kradzież i niszczenie mienia; zakłócenie porządku.  Nie wie, czy jak będzie tam alkohol to  będzie więcej interwencji. Problemem jest kultura picia.  Jeśli legalne jego spożywanie zostanie dopuszczone,  zapewnił, że z porządkiem sobie poradzi.

W. Daniłkiewicz Dyrektor WZKiOL- na bazie ww. sprawozdań wynika, iż zagrożenia są na poziomie  10-12 % interwencji, dyscyplinujący ma być zamontowany niedawno w tym rejonie monitoring wizyjny.

Ireneusz Nowak Prezes Żegluga Szczecińska-  w 2016 roku spędzało tam czas po kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku przychodziły tysiące ludzi i dużych szkód było znacznie mniej. Do południa spacerują rodziny, potem przychodzą grupy, by potańczyć, ale wieczorem i nocą pojawia się młodzież po alkoholu i rzeczywiście nie jest już tak elegancko. Jego zdaniem trzeba nauczyć ludzi kultury spożywania alkoholu i na tym powinny być skupione działania , przede wszystkim profilaktyka.

M. Herczyńska Przewodnicząca Komisji ZiPS- nie jesteśmy w stanie wszystkich upilnować, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo życia młodych ludzi, nie ma nic ważniejszego Nie będzie spokojna, jeśli zagłosuję za tą uchwałą i ktoś się tam utopi.

Radny Marek Duklanowski- zwracał uwagę, że spożywanie alkoholu wiąże się nie tylko z kwestią bezpieczeństwa i porządku, ale też z profilaktyką, do jakiej zobowiązana jest gmina. Przypomniał, że problem uzależnienia zaczyna się niewinnie. Apelował, by w dyskusji nie bazować na przedwyborczych klimatach, a pamiętać o odpowiedzialności za tę decyzję.

A. Białonowicz-- profilaktyka jest najważniejsza, każde odstępstwo od ustawy powoduje, że będą wzrastały problemy ze spożyciem alkoholu. Konsekwencje ponoszą wszyscy mieszkańcy. Spotykają  się z młodzieżą. Należy w uzasadnieniu  pokazać jakie miasto podejmie działania:  można w tej rejon „wpuścić” streetworkerów, wprowadzić akcję informacyjną wyprzedzającą te działania. Profilaktyka to proces długofalowy.

A. Brzeźniak –Misiuro Dyrektor Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień Profilaktyki nie można budować profilaktyki na zakazach; rozmawiają z młodzieżą, która wskazuje, że chce w sposób kulturalny spożywać na bulwarach alkohol.

Alicja Narożna  WSS-   statystyki z SM i Policji nie  są zatrważające,  musimy jednak mieć  na uwadze szybkość reagowania. Możemy założyć, ze interwencji będzie więcej, wiec służby musza być przygotowane.

Radny H. Jerzyk- podejmijmy uchwałę na próbę.  Zobaczymy jakie będzie zachowanie młodzieży.

Radny D. Krystek- przez wiele lat toczyliśmy dyskusje, gdzie powinno być serce miasta, zdecydowali o tym sami mieszkańcy, stały się nim bulwary, wyremontowane dużym nakładem finansowym. Nowa ustawa daje nam możliwość wyłączenia tego obszaru z zakazu spożywania alkoholu. Warto pokazać, że my radni, potrafimy zaufać, zwłaszcza młodym mieszkańcom, którzy tak chętnie spędzają tam wolny czas. Ta uchwała wychodzi naprzeciw oczekiwaniom SLD. Wnosi  o głosowanie.

Radny B. Baran- zna bulwary i czuł się tam bezpiecznie,  ale odkąd media nagłośniły, że w ślad za bulwarami w Warszawie Szczecin będzie miał zgodę na picie alkoholu, sytuacja się diametralnie zmieniła. Niedawno wieczorem poszedł na Bulwar Gdyński, zastał tam pijany tłum młodych ludzi i małolatów. Wódkę kupują w dyskontach, piją z butelek, przekazujące je sobie z rąk do rąk. Pierwszy raz widział w mieście takie zbiorowe pijaństwo, pływające w Odrze reklamówki "Biedronki". Pierwszy raz na bulwarze krzyczano do mnie: " Dziadku, co ty tu robisz?". Pierwszy raz czułem, że jest to sytuacja stanowiąca zagrożenie.  To jest wizytówka miasta.

Radny M. Duklanowski- prawo ma być normatywne ; alkoholizm  zaczyna się od fajnych imprez.   Apeluje , aby nie bazować na kanwie wyborów. Możliwe tragedie będą  dzięki decyzji RM. Niewinna imprezka z piwkiem pod chmurką może skończyć się koszmarem. Nie widzę dziś przesłanek, by wprowadzić tę uchwałę .

Radna R. Łażewska-  możemy schować głowę w piasek, dać zakaz i karać niepokornych mandatami, zamiast zakazów, które nic nie wnoszą, powinniśmy uczyć ludzi kultury. Oczywiście każdy alkohol to narkotyk.

Radny M. Wilkocki-w imieniu wnioskodawców wyjaśnił, iż  wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców,  podobne rozwiązania  istnieją w Warszawie czy Poznaniu. Zarzut, że może dojść do niebezpiecznych sytuacji? Wszędzie może do nich dojść, z udziałem alkoholu czy bez udziału. Naszym zdaniem warto zezwolić na spożywanie alkoholu na bulwarach.  Za chwile  do Rady Miasta zostanie złożony projekt obywatelski , który zezwoli na picie alkoholu po dwóch stronach bulwaru, ich uchwała to ogranicza.

Przewodnicząca S. Biernat-przeraża ją zachowanie młodzieży po spożyciu alkoholu, ze swej strony chce spotkać się Młodzieżową Rada Miasta aby poznać ich argumenty.

głosowanie projektu uchwały 83/18  w sprawie  ustalenia na terenie miasta Szczecin odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej- negatywnie ( za – 1 , przeciw- 2, wstrzym.- 2)

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności – negatywnie ( za- 2;przeciw-2 głosem Przewodniczącego „przeciw”)


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 4.
Przyjęcie protokołu KBPiS z ostatniego posiedzenia komisji.


Komisja BPiS w wyniku głosowania: za - 4 (jendogłosnie) przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 12 kwietnia br.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała

Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 
Przewodniczący
Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności 
 
Witold Dąbrowski 
 
Przewodnicząca
Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej 
 
Maria Magdalena Herczyńska 
 

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/04/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2018/05/17 11:05:28
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2018/05/17 11:05:28 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/05/17 11:04:31 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/04/23 09:16:19 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/04/23 08:48:33 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/04/10 11:41:28 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/04/10 11:37:53 Nowa pozycja