PROTOKÓŁ NR 0012.8.68.2017
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 15 LUTEGO 2017 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Mieszkania chronione- realizacja zadania przez Miasto Szczecin. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja przyjmie protokół na kolejnym posiedzeniu.
Ad. pkt. 3.
Mieszkania chronione- realizacja zadania przez Miasto Szczecin.
Przewodnicząca Komisji oddała głos p.dyr. Beacie Bugajskiej- Wydział Spraw Społecznych UM.
Głos zabrała pani Bugajska, która stwierdziła, że projekt jest rozwojowy, dużo dzieje się w tej kwestii w mieście, dziękuje bardzo za współpracę MOPROWI, ZBILKowi, STBS i TBS, wykonano razem ciężką pracę, ale są tego efekty.
Przewodnicząca Komisji oddała głos pani dyr. MOPRu Marcie Giezek, która dokonała wprowadzenia do prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Przypomniała, że mieszkania chronione są świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. Pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany w szczególności: osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Polskce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia albo zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę, ma zapewniać warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku.
W Szczecinie mieszkania chronione zostały oddane :
- seniorom (28 mieszkań na lewobrzeżu)
- dla osób bezdomnych (indywidualny program wychodzenia z bezdomności) i takie mieszkania są przy ul. Kolskiej, Piłsudskiego, B.Śmiałego, K.Jadwigi
- dla cudzoziemców - oddano 3 mieszkania (ul.Bazarowa, Jarowita,Szczawiowa)
- dla wychowanków usamodzielniających się (piecza zastępcza)
- dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Dom Dużej Rodziny- nowy projekt dla wielodzietnych rodzin (duże powierzchnie mieszkaniowe)
- Dom na Start- wychowankowie opuszczający pieczę zastępczą lub mieszkanie chronione otrzymują małe mieszkanie do samodzielnego prowadzenia na start (TBS, STBS)
- Dom dla dziecka - (lokale dla pieczy zastępczej)
Odnośnie planów na przyszłość - poszukiwane są stale nowe lokale, również z rynku wtórnego na realizację tego zadania. W chwili obecnej rozpoczynąją nowy projekt "Kreator bezpieczeństwa", otrzymano dotację w wysokości 4 mln zł i 4 mieszkania dla seniorów. Projekt w całości realizuje MOPR. Dzięki pozyskaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Kreator Bezpieczeństwa” możliwe będzie partycypowanie MOPR w koszcie wykonania remontu do wysokości 100 000 zł dla każdej lokalizacji. Ponadto w ramach ww. projektu finansowane będzie funkcjonowanie mieszkań w tym koszty(czynsz, media, usługi opieki i wsparcia).
Następnie głos zabrała pani Grażyna Szotkowska- Prezes STBS, przypomniała jakie zadania realizują, omówiła i pochwaliła współpracę z MOPR, ZBILK, TBS Prawobrzeże, poinformowała o 3 dodatkowych mieszkaniach chronionych , które zostaną oddane pod koniec 1 kwartału 2019roku. Będą to mieszkania oddane na nowobudownym osiedlu, Oddadzą też kolejne punkty żłobkowe w sumie dla 90 dzieci.
Radna Stefania Biernat- bardzo się cieszy z takich efektów pracy, cieszy się z dobrej współpracy ale martwi ją fakt,że te wszystkie dzialania prowadzone są wyłącznie na lewobrzeżu. Na prawym brzegu miasta nic się nie dzieje. A przecież tam też mieszkają ludzie, chorzy, starzy i samotni. Pyta, czy nie można znaleźć jakiegoś domu na sprzedaż? przecież są ogłoszenia, są wolne mieszkania, czy nie można ich zaadoptować do potrzeb mieszkania chronionego? Przypomniała,że brak jest i świetlic środowiskowych, domu seniora i mieszkań chronionych, seniorzy na prawobrzeżu nie mają swojego miejsca. Można przecież wzorem Rodzinnych Domów Dziecka stworzyć Rodzinne Domy Seniora.
Beata Bugajska- WSS- przyznała, że jest taka potrzeba, rodzinne domy dla seniorów niezwykle potrzebne, zwłascza, ze na miejsce w DPSi-e czeka się bardzo długo. Ale problem w tym, że nie ma chętnych osób do prowadzenia takich placówek.
Głos zabrał radny Bazyli Baran- przypomniał,że w zasobach mieszkaniowych miasta jest dużo wielkich mieszkań, o dużej powierzchni, które nie są atrakcyjne ze względu na wysoki czynsz i duże koszty utrzymania, przecież można takie mieszkania podzielić na mniejsze i tam stworzyć mieszkania chronione. Radny poruszył również kwestie dot. nowo budowanych osiedli np. przy ul.ŁĄcznej, i braku odpowiedniej infrastruktury, miejsc parkingowych. Zapytał dyr. Giezek o tzw.mieszkania dla Dużej Rodziny, o gabaryty takiego lokalu i metrażu niezbędnego do właściwego funkcjonowania. Uważa, że mieszkania 68 mkw dla kilkuosobowej rodziny są zbyt małe.
Dyr.Szotkowska stwierdziła, że można oczywiscie budować bardzo duże mieszkania o powierzchni np.100 mkw ale kto je utrzyma? trzeba pamiętać, kto będzie beneficjentem takiego lokalu. Poza tym zdaniem Pani Prezes trzeba starannie selekcjonować osoby, które będą mogły zamieszkać w takim lokalu, muszą być to osoby żyjące przyzwoicie, płacące należnosci, czynsz i media.
Bazyli Baran pyta dyr. Giezek, na jakiej zasadzie mieszkania chronione otrzymują cudzoziemcy?
Marta Giezek-MOPR- cudzoziemiec, który uzyskał status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i przyjedzie do Polski - posiada decyzję administracyjną na 2 lata o przydziale mieszkania ale może ubiegać się o mieszkanie chronione, ponieważ nie można z nim w tym czasie zawrzeć umowy. Dopiero po tym okresie przejściowym, może ubiegać się o przydział mieszkania. Do momentu zanlezienia pracy- nie jest obciążany kosztami za czynsz i media.
Radny Łukasz Tyszler- temat mieszkaniowy w Szczecinie jest trudny i bardzo istotny, przypomniał, że Komisja Zdrowia jak żadna inna nie uprawia polityki w tym względzie, nie ma tu miejsca na podziały polityczne i kłótnie. Komisja pomaga jak pofrafi najlepiej, można tu liczyć w ważnych dla miasta i mieszkańców sprawach na pomoc i wsparcie. Zauważył też, że od dawna sytuacja mieszkaniowa w mieście nie jest klarowna, podał przykłady osób potrzebujących pomocy, które jej nie otrzymały. Ale przedstawione dziś programy jak i mieszkania chronione są dobrym rozwiązaniem i zgłosił gotowość ewentualnej pomocy jako członek komisji Zdrowia. Przypomniał, że miasto Szczecin jest jedynym w POlsce miastem, które ma tyle programów pomocowych, jest to godne pozazdroszczenia. Gratuluje dobrej pracy.
Przewodnicząca Komisji podziękowała wszystkim za przybycie, za prezentację i dobrą współpracę na rzecz potrzebujących.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad Przewodnicząca zapoznała zebranych z treścią projektu stanowiska Komisji w sprawie schroniska przy ul. Hryniewickiego, jn:
Z uwagi na bardzo długi okres oczekiwania na miejsce w schronisku, oraz na stale wzrastającą liczbę osób bezdomnych przewlekle chorych, które ze względu na wiek i ciężkie choroby wymagają opieki medycznej ( nie mogą opuścić oddziałów szpitalnych do czasu umieszczenia ich w Schronisku) , Komisja wnosi o zabezpieczenie w budżecie Miasta dodatkowych 10 miejsc dla osób bezdomnych przewlekle i somatycznie chorych w Schronisku przy ul. Hryniewickiego 9 w Szczecinie oraz na zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych na ich utrzymanie i opiekę.
Komisja głosowała za przyjęciem stanowiska: (za-5 jednogłośnie.)
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2017/02/01
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2017/03/06 12:55:38
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2017/03/06 12:55:38 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2017/02/08 07:59:12 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2017/02/01 13:24:47 | Nowa pozycja |