PROTOKÓŁ NR 0063-6/43/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 10 LUTEGO 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektu uchwały Nr 23/16. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 20.01.16 przyjęto w głosowaniu: 6 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 26.01.16 przyjęto w głosowaniu: 5 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 23/16.
Uchwała 23/16 w spr. - przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków
P. Mync – Zastępca Prezydenta Miasta – omówił projekt uchwały. Przypomniał, że jest ona przygotowywana co roku. Względy formalne powodują, że środki na restaurację zabytków są akceptowane przez Radę Miasta dwukrotnie: w uchwale budżetowej i potem w konkretnej uchwale o dotacjach.
M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków – wyjaśniła, że uchwała proponuje dofinansowanie prac konserwatorskich w 4 obiektach sakralnych Miasta Szczecina: kościele p.w. św. Jana Ewangelisty, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, p.w. Antoniego Padewskiego oraz p.w. Chrystusa Króla.
R. Stankiewicz – zapytał, w czyjej gestii jest restauracja budynku a w szczególności – elewacji kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa?
M. Gwiazdowska – poinformowała, że obiekt jest wpisany do rejestru . Były tam wykonywane prace konserwatorskie wieży. Kwestia renowacji elewacji jest do dyskusji – konstrukcja jest betonowa, to wymaga specjalnej technologii. Ksiądz proboszcz podjął się wykonania całkowitej dokumentacji prac konserwatorskich. W zależności od możliwości finansowych prace będą z pewnością kontynuowane. Próby oczyszczenia elewacji zostały już podjęte, jednak nie dały satysfakcjonujących efektów. Te prace nie są w tej chwili najpilniejsze. Dzisiejsze technologie pozwalają na pomalowanie farbami do betonu, jest to jednak kosmetyka, która powinna być robiona na koniec prac konserwatorskich.
R. Niburski – zapytał, czy średniowieczny mur przy kościele p.w. św. Jana Ewangelisty będzie oczyszczony?
M. Gwiazdowska – poinformowała, że w tym roku ze środków Miasta mur będzie oczyszczony.
Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 23/16.
W głosowaniu: za – jednomyślnie, Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
R. Niburski – przypomniał, że do Komisji wpłynęło pismo p. Czerniawskiego (załącznik nr 3 do protokołu) w sprawie nadania imienia Elvisa Presleya alejce w Parku Kasprowicza.
E. Czerniawski – powiedział, że sprawa toczy się od 2015 roku. Wówczas fani Elvisa zebrali głosy poparcia pod wnioskiem o nazwanie jego imieniem ronda przy ul. Mazurskiej i Rayskiego. Zebrano odpowiednią liczbę głosów. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności, jednak skierowany został do tzw. banku nazw. Wnioskodawca proponuje w tej chwili alejkę w parku Kasprowicza, w pobliżu teatru im. Heleny Majdaniec. Proponuje także nadanie imienia Czesława Niemena fragmentowi al. Fałata od pomnika „Orłów” do teatru letniego.
R. Niburski – przypomniał, że jedynie Komisja Bezpieczeństwa władna jest nadawaniu nazw ulic. Komisja Kultury może skierować swój wniosek bądź opinię w tej sprawie. Ad. zmiana nazwy al. Fałata – uznał, że radni Komisja Kultury nie chcą zmieniać nazw ulic i ta kwestia nie wchodzi w grę. Zaproponował, by imieniem Elvisa Presleya nazwać skwer przy Teatrze Letnim znajdujący się na działce nr 3/3.
R. Stankiewicz – przypomniał, że Szczecin ma duże tradycje muzyczne. E. Presley nam ujmy nie przyniesie. Argumenty wnioskodawcy są przekonujące.
M. Kolbowicz – przypomniał, że to inicjatywa mieszkańców miasta, którzy chcieliby uhonorować wielkiego artystę. 100% mieszkańców miasta słuchało kiedyś jego muzyki. Artysta nie jest postacią kontrowersyjną i radny opowiada się za nadaniem tego imienia skwerowi.
W. Dorżynkiewicz –uznał, ze opiniowanie tego wniosku nie leży w kompetencjach Komisji Kultury. Radny uważa, że nadawanie imienia Presleya, który nie jest autorytetem, zmarł na skutek nadużywania narkotyków, nie był wzorem do naśladowania, jest dyskusyjne.
R. Niburski - przypomniał, że Komisja Kultury została poproszona wyłącznie o opinię w tej sprawie. Dzisiejsze posiedzenie nie ma na celu nadanie nazwy a jedynie zaopiniowanie wniosku.
M. Jacyna - Witt – pomysł uznała za miły. „Jeśli mamy go wspierać to powinniśmy znaleźć miejsce, w którym różni popowi artyści byliby wskazani i mogłoby to mieć znaczenie turystyczne. Można by komponować wokół tego różne uzupełniające elementy. Skwerek oczywiście też można zrobić”. Zaproponowała, by Łasztownia, która ma być miejscem turystycznym i internacjonalnym, gdzie są uliczki którym można nadać nazwy, stała się takim miejscem. Konieczna jest tu wspólna koncepcja. Do przemyślenia jest także park Żeromskiego i jego alejki.
J. Bródka – zaproponowała, by ujednolicić procedury dot. nazewnictwa ulic. Zaproponowała też wspólne posiedzenie z Komisją Bezpieczeństwa i powrócenie do koncepcji utworzenia zespołu, w skład którego będą wchodzić autorytety z różnych dziedzin i radni, którzy będą wstępnie selekcjonować różne propozycje, jakie wpływają do radnych.
R. Stankiewicz – zaproponował, by skierować do Komisji Bezpieczeństwa wniosek o przeanalizowanie propozycji nadania imienia Elvisa Presleya skwerowi położonemu na działce nr 3/3 w Parku Kasprowicza.
R. Niburski – poddał pod głosowanie powyższy wniosek.
Komisja zaopiniowała go pozytywnie głosując: 4 – za, 0 – przeciw, 4 – wstrzym.
B. Baran - złożył wniosek o zobowiązanie Przewodniczącego Rady Miasta do przygotowania projektu uchwały powołującego Zespół ds. Nazewnictwa Ulic, złożony z autorytetów z dziedzin takich jak historia czy językoznawstwo oraz z radnych i przedstawicieli Urzędu Miejskiego.
R. Niburski – poddał pod głosowanie powyższy wniosek.
Komisja zaopiniowała go pozytywnie w głosowaniu: za – 7, przeciw - 0, wstrzym. – 0.
2 osoby nie brały działu w głosowaniu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Rafał Niburski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/02/04
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2016/03/02 08:16:49
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2016/03/02 08:16:49 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/02/04 12:23:51 | Nowa pozycja |