przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/23/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 20 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Joanna Bródka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Rozpatrzenie wniosku radnego osiedlowego Łukasza Listwonia - R.O. Centrum dot. ożywienia i upiększenia Alei Kwiatowej w Szczecinie.
4. Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:

06.10.2015-       za- 7

08.10.2015-       za-6, wstrz-1


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku radnego osiedlowego Łukasza Listwonia - R.O. Centrum dot. ożywienia i upiększenia Alei Kwiatowej w Szczecinie.


Przewodnicząca Komisji Joanna Bródka przypomniała zebranym, że kilka miesięcy temu Komisja spotkała się  w sprawie wniosku radnego osiedlowego p. Listwonia, wniosek dotyczył   ożywienia i upiększenia Alei Kwiatowej w Szczecinie. Wniosek piesmny- stanowi zał do protokołu.

Przewodnicząca raz jeszcze odczytała wniosek, następnie zaprezentowała kilka zdjęć, zrobionych przez nią dziś na Alei Kwiatowej. Zdjęcia przedstawiały brak porządku na Alei, z kontenera obok pawilonu wysypują się śmieci, kubiki swietlne są brudne i pooklejane plakatami, niektóre służą jako popielniczka. Całość  robi niedobre wrażenie. Przypomniała również, że to ZUK od niedawno  przejął  teren w administrowanie.

Poprosiła dyrektora  ZUK o komentarz w tej sprawie.

P. T. Wawrzyńczak- dyr. ZUK- 10.10.2015r.  minął termin gwarancji dla tej inwestycji, ZUK przejął  ją  od ZDiTM kilka miesiecy wcześniej, z uszkodzoną nawierzchnią, zepsutymi drzwiami do pawilonu, i bez konserwacji oświetlenia, które szwankuje. Nie działa też mechanizm podający wodę do koryt.  ZDiTM nie dokonał napraw i przekazał aleję do ZUKu.

Radny Piotr Jania przypomniał, że budżet na rok 2016 jest w chwili obecnej w przygotowaniu, proponuje aby w nadchodzącym okresie zimowym dobrze się  zastanowić co z tym dalej. W takiej postaci jak teraz Alei zostawić nie można, miała być  to wizytówka wjazdu do Szczecina, a jest bałagan.

Radna M. Herczyńska zaproponowała ożywienie alei kwiatami, proponuje ustawić piękne donice na kubikach świetlnych, a od strony ulicy zamontować  stylowe latarnie, niewysokie, potrzebne jest dodatkowe oświetlenie w  tym miejscu.

Henryk Jerzyk- temat jest gorący i różne spojrzenia na ten pomysł. Radny uważa, że trzeba powołać spółkę do utrzymania tego terenu w porządku. W centrum miasta jest bałagan, trzeba to zmienić. Jeżeli jest gospodarz to powienien sie tym zająć.

Głos zabrał dyr. ZUK- obiecał posprzątać, usunąć liście, sprzątnąć brudne plakaty, jest pytanie, co dalej z pomysłem na kwiaty na Alei.

M. Grycko- Ogrodnik Miejski- jest pytanie, jak ożywić aleję? jest jakis zamysł architekta  projektującego ten teren, trzeba to uszanować, jest to jakaś koncepcja na przestrzeń publiczną. Pytanie- czy to zmianiać?  postawienie tam kwiatów niczego nie zmieni, nie spowoduje, że przyjdą tam ludzie. Ale oczywiście, gdy będzie taka wola- można sie zastanowić  nad ukwieceniem alei, można tam umieścić duże  konstrukcje kwiatowe. Ale nasuwa się  pytanie- czy będzie to przestrzeń wystawiennicza? bo jesli tak- to konstrukcje kwiatowe zajmą dużo miejsca.  Dobrze by było ustalić jakieś  priorytety i dopiero wtedy  rozmawiać.

Architekt Miasta p. Jarosław Bondar- zaznaczył na wstępie, że kwestie utrzymania w porządku alei- nie leżą  w jego kompetencji. Przestrzeń ta, miała być estetycznym miejscem do spędzania czasu przez szczecinian. Miejsce to dziś jest szczególnie obserwowane. Latem 2014r. odbyło się  spotkanie z udziałem projektanta, pod hasłem- co dalej z aleja kwiatową. Ustalono  wspólnie, że z uwagi na duży hałas w tym miejscu- nie można tam spokojnie spędzać czasu i wizja ożywienia tego miejsca jest nie do zrealizowania. Ale można poprawić wygląd, kwestie  zadbania o ten teren są  w gestii dzierżawcy terenu i ZUK. Dużo działań leży po stronie zieleni , np. żywopłoty, które poprawiłyby kameralność  tego miejsca. Dopóki nie ma tam  żywopłotu- można ustawić konstrukcje i zbudować delikatną barierę zieleni. Poruszył też sprawę działań wystawienniczych i zaplanowanych wystaw plenerowych. Odnośnie skrzynek oświetleniowych- są  one ściśle związane z systemem oświetlenia alei, całość  inwestycji podlega gwarancji, gdy się  skończy- można się zastanawiać  co dalej z tym począć. Jest projekt, by schować  skrzynki pod ziemią, jest też  pomysł, aby to estetyzować. Autor pomysłu jest chętny do dyskusji, jest też  jego zgoda, aby skrzynki schować pod ziemię.

Radny Piotr Jania Przypomniał, że Aleja leży na trasie "złotego szlaku". Jest to ciąg alei spacerowych, turystycznie bardzo atrakcyjnych. Proponuje, aby fachowcy usiedli i zastanowili się, jak podtrzymać  te funcje złotego szlaku, aby z powrotem było to miejsce ładne.

Radny Henryk Jerzyk zaproponował, aby przyciągać ludzi i ożywić aleję sztuką  nowoczesną, np.plener dla studentów Akademii Sztuki Pięknej.

Radny Michał Wilkocki poruszył kwestię mechanizmu cieków wodnych, nie działa, rynny sa zapchane.

M. Grycko- Ogrodnik Miasta- odpowiedziała, cieki zapychaja się szybko, nie są drożne niestety.

Radna Maria Liktoras pochwaliła pomysł radnego Jerzyka , jej zdaniem jest bardzo dobry, kontrowersyjna sztuka nowoczesna może przyciągnąć, zwłaszcza młodych ludzi a zdolna młodzież może tam umieszczać swoje prace, nie pochwala natomiast  pomysłu  aby tam umieszczać donice z kwiatami  albo stare  latarnie.

Przewodnicząca Komisji Joanna  Bródka przypomniała, że rok temu odbyło się  spotkanie KIS w tej samej sprawie, do dnia dzisiejszego Aleja nie zmieniłą swojego wyglądu i nie zmieniło się  nic. Niedobrze, że zabrakło dziś  znowu Prezydenta odpowiedzialnego za ten stan rzeczy, chciałaby prosić o przygotowanie planu działania odnośnie zmiany wizerunku tego miejsca. Zdaniem Przewodniczącej KLub 13 MUZ powinien być  naturalnym partnerem do rozmowy. To miejsce powinno być  powodem do dumy, ZUK we współpracy z Architektem Miasta powinien administrować  tym miejscem jak najlepiej. Nie jest rolą Komisji Inicjatyw zmianiać ustalenia i wpływać na decyzje, ale chciałaby, aby coś w tym miejscu się  zmieniło.

J. Bondar-Architekt Miasta dodał na zakończenie dyskusji, że na poziomie Prezydenta Miasta scenariusz jest dopracowany i zadania rozpisane. Po dzisiejszym spotkaniu temat powraca z podziałem na zadania i role.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji


W tym punkcie porządku obrad Komisja zapoznała się  z pismem Stowarzyszenia Fabryka Aktywności Młodych z Gorzowa Wielkopolskiego. Pismo stanowi zał. do protokołu. Komisja postanowiła powrócić  do tego tematu w listopadzie.

Komisja zaplanowała spotkania w listopadzie: 03.11- posiedzenie wyjazdowe i 24.11- posiedzenie stacjonarne.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Joanna Bródka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/10/08
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2015/11/24 09:56:38
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2015/11/24 09:56:38 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/10/08 13:23:52 Nowa pozycja