Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2017/07/17
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 2011 w sprawie parkowania w obrębie skrzyżowania pl. Brama Portowa i al. Niepodległości, uprzejmie informuję, co następuję.
Działania Straży Miejskiej prowadzone były w obrębie skrzyżowania Bramy Portowej i dotyczyły również ulic ościennych przylegających do przedmiotowego miejsca tj. Alei Niepodległości i Wyszyńskiego.
Interwencje prowadzone od 1 stycznia 2017 roku do 12 lipca 2017 roku obejmowały egzekwowanie wszelkich nieprawidłowości z zakresu statycznych zdarzeń drogowych tj. nieprawidłowego parkowania. Czynności wykonywane w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania przy Bramie Portowej miały charakter prewencyjny, bowiem znacząco wpłynęły na zminimalizowanie popełnianych wykroczeń we wskazanym miejscu. Widok umundurowanych funkcjonariuszy Straży Miejskiej oddziaływał wychowawczo na potencjalnych sprawców wykroczeń.
Z obserwacji strażników wynika, że w miejscu wskazanym przez Pana dochodzi do incydentów drogowych polegających na pozostawianiu pojazdów dostawczych o znacznych gabarytach, które obsługują znajdujące się nieopodal firmy – Pocztę Polską – i placówki medyczne. Kierowcy tych pojazdów nie korzystają z wjazdu przez śluzę, choć istnieje taka możliwość po zasygnalizowaniu takiego zamiaru – domofon.
Statystyka działań Straży Miejskiej Miasta Szczecin w analizowanym okresie zawarta jest w załączniku ze szczegółowymi informacjami po dokonanej anonimizacji ( zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych).
Podsumowanie obejmuje łącznie 236 działań na skutek których wobec sprawców zastosowano 86 sankcji karnych (56 mandatów karnych, 26 pouczeń i skierowanie 4 wniosków o ukaranie do Sądu). W 48 przypadkach funkcjonariusze działali na zlecenie dyżurnego jednostki, zaś 14 przypadków stanowiło interwencje własne.
Działania prowadzone w omawianym obszarze będą kontynuowane przez szczecińską Straż Miejską w zakresie posiadanych uprawnień.
Stanowisko dotyczące możliwości zamontowania słupków blokujących w ww. lokalizacji zostało przedstawione w odpowiedziach do zapytania nr 1891, znak WGKiOŚ-III.0003.115.2017.IM oraz interpelacji nr 1990, znak WGKiOŚ-III.003.5.2017.RZ.
W przypadku, gdy w jakimś konkretnym miejscu kierowcy permanentnie parkują niezgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której jasno określono zasady parkowania, w pierwszej kolejności winny być podejmowane działania mające na celu wyeliminowanie zachowań niepożądanych. Zaliczyć do nich należy działania służb porządkowych, a w następnej kolejności zmianę oznakowania.
Wyeliminowanie pojazdów parkujących w miejscu niedozwolonym, poprzez montaż słupków blokujących, możliwe jest jako środek ostateczny uniemożliwiający parkowanie.
Mając na uwadze powyższe informuję, iż na dzień dzisiejszy Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nie planuje montażu słupków blokujących w ww. lokalizacji.
Interpelacja: Dot. skrzyżowania al. Niepodległości i Placu Brama Portowa