Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Mariusz Kądziołka - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2016/02/12
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na zapytanie nr 942, dotyczące zagospodarowania terenu obejmującego działki o numerach 86/9 i 86/12 z obrębu ewidencyjnego Nad Odrą 97 (3097), położonych przy ul. Rugiańskiej w Szczecinie, uprzejmie informuję i wyjaśniam co następuje:
Teren położony w rejonie ulic Rugiańskiej, Komuny Paryskiej i Wilczej zabudowany jest budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Na tym terenie powstało 9 Wspólnot Mieszkaniowych. Każda z nich ma inne priorytety i oczekiwania w zakresie zarządzania nieruchomością i zagospodarowania otoczenia budynku. W przypadku ww. wspólnot, działki gruntu wchodzące w skład nieruchomości wspólnej zostały wydzielone po tzw. obrysie budynku. Oznacza to, że wspólnoty nie dysponują terenem wokół budynku.
W celu uregulowania tego wadliwego stanu prawnego, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych działając w imieniu Gminy Miasto Szczecin, od kilku lat przekazuje nieodpłatnie wspólnotom mieszkaniowym, na mocy zawartych porozumień, komunalne nieruchomości gruntowe (lub ich części) wokół budynków. Porozumienie, czyli umowa zawierana jest w celu prawidłowego funkcjonowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym tj. uregulowanie dojścia, dojazdu do budynku, miejsca pod pojemniki na odpady komunalne, ale jednocześnie nakłada na wspólnotę obowiązek utrzymywania nieruchomości objętej porozumieniem tj. ponoszenia kosztów sprzątania, odśnieżania, pielęgnacji zieleni i trawników oraz napraw. W związku z tym wspólnoty przejmują grunty od Gminy, ale tylko w nieznacznym obszarze. Przejęty obszar wokół budynku jest niewielki zapewniając wspólnocie podstawowe potrzeby. Pozostałym terenem pomiędzy budynkami wspólnoty nie są zainteresowane, mimo iż urbanistycznie stanowi on jedną zwartą całość i funkcjonował tak od kilkudziesięciu lat. Place zabaw i boiska zapewniały rekreację dla mieszkańców całego osiedla, a teren wraz z budynkami posiadał jednego gospodarza. Obecnie, kiedy wszystkie nieruchomości z tego obszaru funkcjonują jako poszczególne nieruchomości wspólnot mieszkaniowych, z których każda posiada swój budżet i potrzeby remontowe, nikt nie jest zainteresowany utrzymaniem terenów wokół budynków.
Nadmieniam, że wspólnoty mieszkaniowe, które mają zawarte porozumienia mogą aplikować do Programu Zielone Podwórka Szczecina, w ramach którego Gmina Miasto Szczecin dofinansowuje remonty przejętego gruntu i tworzenie placu zabaw odpowiednio w wysokości 75% i 95%. Mimo takiej zachęty przedmiotowy teren nie znalazł gospodarza i wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Rugiańskiej nie mają zawartych takich porozumień. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych odpowiedzialny za utrzymanie ww. gruntu nie posiada wystarczających środków finansowych na remonty i modernizacje a te którymi dysponuje przeznacza przede wszystkim na remonty substancji lokalowej.
Na terenie przy ul. Rugiańskiej prowadzone są przez ZBiLK prace porządkowe – grabione są stare liście, pakowane do worków, które następnie są wywożone, natomiast przycięcie drzew i krzewów, zostanie zlecone do Zakładu Usług Komunalnych w celem przeprowadzenia wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jednocześnie informuję, że Wydział Inwestycji Miejskich, wśród tytułów inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w ramach budżetu na 2016 r. nie posiada inwestycji zlokalizowanej na działkach nr 86/12 i nr 86/9 z obrębu 3097 przy ul. Rugiańskiej.
Interpelacja: Dot. terenów przy ul. Rugiańskiej