Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin
2019 rok
Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za całokształt działalności artystycznej
Pani Krystyna Łyczywek obchodzi w tym roku 100. jubileusz swoich narodzin. Jest Członkiem Honorowym Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego od wielu lat. Jej zasługi dla STF zaczynają się w jeszcze przed 1953 r., gdy czynnie zaangażowana była w polski powojenny ruch fotograficzny na Ziemi Szczecińskiej.
Pani Krystyna jest członkiem – założycielem STF. Brała udział w niezliczonej ilości plenerów, warsztatów, wystaw i albumów fotograficznych. Jej udział w tych inicjatywach był autorski, ale także współautorski – brała w nich udział razem z innymi, także mniej doświadczonymi członkami stowarzyszenia.
Wielokrotnie także była twórcą tekstów oraz reportaży o treści fotograficznej drukowanej w krajowych i zagranicznych periodykach poświęconych tej tematyce. Z uwagi na fakt, że swobodnie włada różnymi językami, szczególnie francuskim, nawiązała wiele ciekawych i owocnych dla szczecińskiego ruchu fotograficznego znajomości nad Sekwaną i nie tylko. W tym momencie nie sposób podać szczegółowego kalendarium jej uczestniczenia w życiu STF. Z pewnością było ono bardzo barwne, twórcze, a przede wszystkim wyjątkowo twórcze. Z czasem zaangażowała większość swoich sił w działalność Związku Polskich Artystów Fotografików i tam nadal tworzyła oraz bardzo wspierała szczecińską fotografikę.
Z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin Związek Polskich Artystów Fotografików przygotował wystawę „Ecce Homo” w Filharmonii Szczecińskiej w terminie od 18 marca do 15 kwietnia 2020r. Wystawa jest nie tylko uhonorowaniem jubilatki, której zasługi zarówno dla promocji miasta, popularyzacji fotografii w Polsce i prezentowania polskiej fotografii w świecie są nieocenione, ale przede wszystkim pokazem zdjęć (od lat 50-tych do 80-tych), które weszły już na stałe do historii polskiej fotografii. Jednym z najważniejszych tematów w fotografii artystki jest Człowiek. Tematem tym zajmuje się już ponad 70 lat.
Nestorka polskiej fotografii powojennej swoje pierwsze zdjęcia prezentowała na wystawach od roku 1948, a pierwsze zachowane jej zdjęcia pochodzą z roku 1938. Artystka jest osobą niezwykle zasłużoną dla polskiej fotografii oraz dla Miasta Szczecina, którego jest pionierką.
Została odznaczona m.in. :
- Warszawskim Krzyżem Powstańczym,
- Krzyżem Armii Krajowej,
- Nagrodą Ministra kultury i Sztuki I stopnia – za całokształt twórczości,
- Medalem im. Jana Bułhaka (ZPAF) za zasługo dla rozwoju fotografii,
- HonEFIAP- Honoraire Excellence FIAP- najwyższym odznaczeniem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej,
- Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
- krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej,
- tytułem Honorowy Obywatel Miasta Szczecina.
Potrafiła swój dorobek twórczy odnieść do tradycji lokalnej, ale także wzorców uniwersalnych. Świadczą o tym chociażby materiały zebrane w pierwszym tomie książki „Fotografia zbliża. Antologia tekstów autorskich opublikowanych w latach 1956–1982”, a także w trzech tomach pracy „Rozmowy o fotografii”. Twórczość Krystyny Łyczywek jest zgoła imponująca. Przeszło 1700 zdjęć jej autorstwa opublikowano w albumach, książkach i czasopismach. Napisała też ponad 1400 artykułów dla prasy polskiej i zagranicznej oraz kilka książek i albumów.
Prace Pani Krystyny znajdują się m.in.
w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu i w Bievres,
w Muzeum Ludwiga w Kolonii,
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu,
Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w prywatnych kolekcjach.
W latach 1948–2010 prezentowała swoje prace w ok. 150 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą oraz ok. 170 ekspozycjach indywidualnych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień.
O Krystynie Łyczywek informacje zamieszczają encyklopedie m.in. „Międzynarodowa Encyklopedia od roku 1839” wyd. Auer–Auer Szwajcaria, „Antologia Fotografii Polskiej 1839–1989” wyd. Lucrum.
Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin za istotne osiągnięcie artystyczne w 2019 roku
Sylwester Ostrowski , szczeciński saksofonista jazzowy i bandleader już od kilku lat zaliczany jest do polskiej i światowej czołówki. Jego muzyczna kariera na niwie międzynarodowej jest rozpoznawalna i doceniana przez największe festiwale, instytucje i agencje promujące muzykę jazzową, które regularnie współpracują z muzykiem w wyniku czego artysta koncertuje na całym świecie w ramach najbardziej prestiżowych imprez muzycznych.
Do najbardziej istotnych osiągnięć artystycznych, które miały miejsce w ubiegłym roku należy przede wszystkim zaliczyć wspólny koncert Sylwestra z gwiazdą światowego showbiznesu, „królowa Neo-Soulu” - Erykah Badu. Koncert odbył się 25 marca 2019 r. w ramach festiwalu Szczecin Jazz w Netto Arenie i zgromadził blisko pięciotysięczny tłum fanów z całej Polski i zagranicy. Wokalistka wystąpiła wraz z zespołem Sylwestra Ostrowskiego „Culture Revolution” i był to jedyny koncert w historii gdzie polski artysta zagrał a nawet firmował swoim nazwiskiem wspólny występ z Erykah Badu. Koncert ten odbił się szerokim echem a przez opiniotwórczy magazyn „Jazz Forum”, który w ramach ankiety „Jazz Top” bada opinie i preferencje fanów muzycznych z całego kraju, został oficjalnie uznany wydarzeniem muzycznym roku 2019 w Polsce.
Ponadto, w ubiegłym roku, Sylwester Ostrowski, wystąpił wraz ze swoim zespołem na tak prestiżowych festiwalach i imprezach muzycznych jak:
- Jazz nad Odrą Wrocław, Polska
- International Jazz Day w ramach Safaricom International Jazz Festival, Nairobi, Kenia
- Moscow Jazz Festival,Moskwa, Rosja
- Jazz Forum Showcase, Szczecin, Polska
- Jazz Across Border, St. Petersburg, Rosja
- Zig Zag Jazz Club, Berlin, Niemcy
- udostępnił:
- WK
- wytworzono:
- 2021/02/15
- odpowiedzialny/a:
- Joanna Leszczyńska
- wprowadził/a:
- Małgorzata Andryszewska
- dnia:
- 2021/02/15 13:42:21
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Małgorzata Andryszewska | 2021/02/15 13:42:21 | Nowa pozycja |
Małgorzata Andryszewska | 2021/02/15 13:16:37 | Nowa pozycja |
Małgorzata Andryszewska | 2021/02/15 12:36:00 | Nowa pozycja |