Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin
2010 rok
Nagrodę Artystyczną Miasta Szczzecin za rok 2010 otrzymał:
Zespół Artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie
Rok 2010 był dla Teatru Współczesnego w Szczecinie rokiem sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Prócz stałych prezentacji na trzech rodzimych scenach (Duża Scena, „Malarnia” i Teatr Mały) znaczna część przedstawień z repertuaru roku 2010 została pokazana na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz występach gościnnych w kraju. Konfrontacje z innymi artystami i zespołami teatralnymi pozwoliły ocenić po raz kolejny zespół Teatru jako jeden z najlepszych w Polsce.
Zespół artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie z dyrektor Anną Augustynowicz – jedną z najwybitniejszych polskich reżyserek i artystek teatralnych – tworzy 25 aktorów: Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Małgorzata Klara, Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Krystyna Maksymowicz, Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Kinga Piąty, Ewa Sobiech, Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Marian Dworakowski, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Grzegorz Młudzik, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski, Konrad Pawicki, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach, Przemysław Walich. Do osiągnięć i sukcesów zespołu artystycznego Teatru w roku 2010 należą:
- w grudniu 2010 r. krytycy tygodnika „Przekrój” uznali „Migrenę” Antoniny Grzegorzewskiej w reżyserii Anny Augustynowicz (prapremiera – luty 2010) za jedno
z sześciu najlepszych przedstawień 2010 roku w Polsce. W grudniowym numerze czasopisma w artykule „Szóstka wspaniałych” przeczytać można: „Augustynowicz dotyka czegoś,
co można nazwać esencją życia”.
- przedstawienie „Utwór o Matce i Ojczyźnie” w reżyserii Marcina Libera(prapremiera – marzec 2010) oraz grająca w nim Beata Zygarlicka to laureaci szczecińskiego plebiscytu Bursztynowy Pierścień 2010. Jurorzy plebiscytu przyznali również nagrodę Irenie Jun (występującej w Teatrze Współczesnym gościnnie), kreującej postać matki w spektaklu.
W październiku 2010 reżyser Marcin Liber oraz aktorki Irena Jun i Beata Zygarlicka zostali nagrodzeni za oryginalną realizację tekstu poetyckiego na Festiwalu Prapremiery Bydgoszcz 2010 (w Teatrze Polskim w Bydgoszczy). W listopadzie 2011 spektakl został zaprezentowany na V Międzynarodowym Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "R@port" w Gdyni,
a w październiku na Festiwalu Sztuk Społecznych i Politycznych „Mury” w Krakowie. Ponadto na XLVI Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2011 w Szczecinie przyznano nagrody: Nagrodę Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dla twórców spektaklu oraz Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu – dla Bożeny Keff za tekst „Utwór o Matce i Ojczyźnie”.
- twórcy spektaklu „Getsemani” (autor sztuki – David Hare, prapremiera polska 9 maja 2010, koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu) – reżyser Anna Augustynowicz oraz występujący w nim aktorzy zostali nagrodzeni wielokrotnie: Jury X Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2010 przyznało nagrody: Annie Augustynowicz za reżyserię sztuki, Maciejowi Grzybowskiemu (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu) za rolę Otto Fallona oraz Annie Januszewskiej za rolę Meredith Guest. Na 50. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu Anna Januszewska została wyróżniona nagrodą Grand Prix za rolę Meredith w spektaklu „Getsemani” w reżyserii Anny Augustynowicz. Ponadto jury przyznało nagrodę aktorską dla Macieja Grzybowskiego za rolę Ottona, a także wyróżnienie aktorskie dla Dominiki Kimaty (gościnnie w Teatrze Współczesnym, aktorka współpracująca) za rolę Monique.
W 2010 r. zrealizowany został spektakl „Judyta” Friedricha Hebbla w reżyserii Klemma (prapremiera polska – styczeń 2011), uznany za jedno z najwybitniejszych przedstawień sezonu artystycznego 2010/2011 w Polsce. Zostało ono zaproszone
na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” – Wrocław 2011, jeden z najważniejszych festiwali w Polsce i Europie. W tygodniku „Przekrój” pisano: „Szczecińska Judyta, polska prapremiera tragedii Friedricha Hebbla, to dotąd najlepszy spektakl sezonu” (Łukasz Drewniak, Hero & Heroina. Wybitna prapremiera w Szczecinie – Klemm reżyseruje Hebbla, „Przekrój” 15.02.2011).
Ponadto, poza pracą w samym Teatrze, jego aktorzy biorą udział w wielu innych przedsięwzięciach artystycznych, produkcjach i projektach kulturalnych. Często spotyka się to z sukcesami. Do jednego z nich przyczynił się Teatr Wspólczesny, użyczając przestrzeni do planu zdjęciowego – wideoklip Bajzel „Nie znikaj” w reż. Metthew Schroedera, w którym grają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie otrzymał Grand Prix 19. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2010 w Gdańsku.
Od dziewiętnastu lat Teatr utrzymuje swój zespołowy charakter pracy zbudowany przez Annę Augustynowicz, dyrektora artystycznego, która w nim reżyseruje większość swoich przedstawień. Niektórzy z członków obecnie dwudziestopięcioosobowego zespołu aktorskiego pracują w nim nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Aktorzy Teatru Współczesnego to artyści wielokrotnie nagradzani za swoje role. Wielu z nich prowadzi też działania artystyczne poza Teatrem Współczesnym – reżyserują, uczą, prowadzą warsztaty, zajmują się animacją kultury. Dla przykładu: jeden z aktorów Teatru Współczesnego jest członkiem Komisji Artystycznej szczecińskiego Festiwalu Teatru Małych Form Kontrapunkt, inny jest również znanym dziennikarzem Polskiego Radia Szczecin.
Teatr Współczesny w Szczecinie uważany jest za jedną z ważniejszych scen w Polsce, głównie ze względu na odważne poszukiwania repertuarowe oraz poziom artystyczny przedstawień – prezentuje dramaturgię najnowszą, zarówno polską, jak i obcą, a jego inscenizacje często są prapremierami. Reżyserują artyści zaliczani obecnie do grona najwybitniejszych polskich twórców, jak również twórcy młodzi, proponujący nowe rozwiązania formalne i prezentujący nurtujące nas tematy. Rok 2010 jest najlepszym tego dowodem.
- udostępnił:
- WKiOZ
- wytworzono:
- 2011/06/09
- odpowiedzialny/a:
- Agata Stankiewicz
- wprowadził/a:
- Ramona Czopko-Michnik
- dnia:
- 2011/06/09 11:10:10
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ramona Czopko-Michnik | 2011/06/09 11:10:10 | aktualizacja danych |