przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Decyzje z zakresu gospodarki odpadami - unieszkodliwianie lub odzysk

CONTEC Sp. z o.o. 21.11.2022 r. WOŚr-VII.6233.2.2019/2022.LR

  

Prezydent Miasta Szczecin

 Szczecin, 21 listopada 2022 r.

WOŚr-VII.6233.2.2019/2022.LR

 

 

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000), art. 41 ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 2, ust. 5, art. 43 ust. 2, art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach(Dz. U z 2022 r. poz. 699), po rozpatrzeniu wniosku CONTEC Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie Aleje Jerozolimskie 142A, KRS 0000932031, REGON: 140013735, NIP 8520608686, w sprawie wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów

 

  1. Zezwalam CONTEC SA na przetwarzanie niżej wymienionych rodzajów odpadów w zlokalizowanej w Szczecinie przy ul. Księdza Stanisława Kujota 36 (działka nr 65/5, część działki nr 22/15 oraz działka nr 38/6 obręb 1084) instalacji do przetwarzania odpadów w procesie pirolizy :

19 12 04 – tworzywa sztuczne i guma.

Łączna masa odpadów poddawanych przetwarzaniu wynosi 10 000,00 Mg/rok.

 

W wyniku przetwarzania będą wytwarzane następujące rodzaje odpadów:

- 07 01 08* - inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne (odpady z frakcjonowania oleju pirolitycznego: smółka oraz zaolejona woda)                                                1 500,00 Mg/rok,

- 19 01 18 - odpady z pirolizy odpadów inne niż wymienione w 190117 (sadza pirolityczna niespełniająca parametrów)                                                                         3 600,00 Mg/rok,

- 10 01 99 - inne niewymienione odpady (siarka elementarna z oczyszczania gazu)       

                                                                                                                      60,00 Mg/rok,

- 13 07 01* - olej opałowy i olej napędowy (olej pirolityczny niespełniający parametrów)                                                                                                                       400,00 Mg/rok,

- 15 02 02* - sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB) – filtry z filtracji oleju pirolitycznego                                                                                                                                      10,00 Mg/rok,

- 15 02 03 – filtry, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 150202 (worki filtracyjne z adsorbera)                                                                                                                                                      7,00 Mg/rok,

- 19 10 01 – odpady żelaza i stali (drut z opon)                                            100,00 Mg/rok.

 

  1. 1. Odpady będą poddawane przetwarzaniu na terenie działki nr 65/5, część działki nr 22/15 i działki nr 38/6 obręb 1084 przy ul. Księdza Stanisława Kujota 36 w Szczecinie.

2. Odpady będą poddawane odzyskowi w procesie odzysku R – 3 – recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki.

Proces odzysku polegał będzie na poddaniu odpadów gumowych niskotemperaturowej pirolizie w instalacji przetwarzania odpadów, będącej częścią inwestycji pn. „Pilotażowy, zintegrowany, aparaturowo – technologiczny system produkcji metodą ciągłej pirolizy sadzy technicznej i oleju pirolitycznego z odpadów gumowych, w szczególności zużytych opon samochodowych”.

Zgodnie z procesem technologicznym przetwarzaniu będą poddawane odpady pochodzące z własnej instalacji do strzępienia odpadów gumowych, zlokalizowanej na terenie zakładu, oraz z dostaw od dostawców zewnętrznych. Możliwe będzie również wykorzystanie jako surowca niebędących odpadami granulatów gumowych o nazwach rynkowych NBR, SBR lub ich mieszanek.

Instalacja znajduje się w Hali Pirolizy. Posiada ona trzy poziomy technologiczne, umożliwiające dostęp do urządzeń. W wyższej części hali znajduje się instalacja pirolizy, w niższej natomiast magazyn sadzy technicznej, magazynowanej w pojemnikach typu big – bag oraz dwa silosy o pojemności 73 m3 każdy.

Surowiec do procesu pirolizy będzie magazynowany w dwóch silosach, oznaczonych jako Z – 120 i Z – 130 o pojemności 150 m3 każdy, co daje w sumie około 129 Mg (2 x 64,5 Mg) odpadów w postaci chipsów przy założeniu gęstości nasypowej, wynoszącej 0,43 Mg/m3. Odpady będą wyprowadzane ze zbiorników za pomocą systemu przenośników (taśmowych i kubełkowego), zasypując dwa zbiorniki buforowe. Każdy z tych zbiorników rozpoczyna dwie równoległe linie reaktorowe, skąd surowiec transportowany jest do śluzy inertyzującej, w której następuje wymiana atmosfery z powietrznej na azotową, co ma zapewnić bezpieczeństwo prowadzenia procesu i wpływa na jakość produktów. Azot minimalizuje ryzyko zapłonu surowca i gazów w reaktorach. Pozwala to także na ograniczenie powstawania wody na rzecz zwiększenia ilości produkowanego oleju i gazu.

Po wprowadzeniu surowca do reaktora wsad ulega rozgrzaniu i zostaje poddany procesowi pirolizy – następuje rozkład związków organicznych, w wyniku czego powstają produkty w postaci gazu popirolitycznego i sadzy popirolitycznej oraz odpad w postaci wody zaolejonej , magazynowanej w zbiorniku podziemnym o pojemności 30 m3. Z reaktorów gaz popirolityczny o temperaturze nie wyższej niż 500 oC odprowadzany jest do układu kondensacji i chłodzenia poprzez kolumny smółek. W kolumnach grawitacyjnie oddzielane są zanieczyszczenia stałe poprzez gaz popirolityczny. Zanieczyszczenia, stanowiące głównie mieszaninę smoły i pyłu sadzy o bardzo drobnym uziarnieniu oraz popiołów, opadają swobodnie na dno kolumn, skąd mogą być usuwane przez dolną śluzę, składającą się z dwóch zaworów ręcznych, zamontowanych pod kolumną.

W celu dalszego zastosowania gaz niekondensujący po opuszczeniu układu kondensacji i chłodzenia poddawany jest procesowi odsiarczania i odpylania w pomieszczeniu odsiarczania. Stamtąd gaz przesyłany jest rurociągiem do magazynu gazu niekondensującego, którym jest zbiornik bezciśnieniowy o pojemności maksymalnej 140 m3. Do wniosku dołączono ekspertyzę nr E-2217/TA/2018 Instytutu Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Krakowie, potwierdzającą spełnienie przez produkt wymagań dla pozycji 2711 Gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe klasyfikacji CN, a przedmiotowa mieszanina gazów może zostać zakwalifikowana jako: pozostałe węglowodory gazowe – w stanie gazowym – Pozostałe, kod CN 2711 29 00.

Oleje, po dochłodzeniu, mogą być uszlachetniane i są magazynowane przed ekspedycją w zbiornikach technologicznych. Skroplony olej z każdego z trzech skraplaczy odprowadzany jest do osobnego zbiornika osadczego o pojemnościach:3 m3, 5 m3, 3 m3 bez możliwości zmieszania. W zbiornikach osadczych następuje sedymentacja części zanieczyszczeń stałych oraz oddzielenie fazy wodnej, wstępna kontrola jakości oraz dodanie substancji polepszających oddzielanie się wody lub polepszające jakość oleju.

Woda, wraz z zanieczyszczeniami stałymi usuwana jest ze zbiorników osadczych poprzez dolny króciec spustowy, znajdujący się w każdym z nich. Zaolejona woda kierowana jest do zbiornika podziemnego o pojemności 30 m3.

W momencie osiągnięcia odpowiedniej objętości oleju bez wody i wstępnie oczyszczonego z fazy stałej, kierowany jest do zbiorników antyskażeniowych o pojemności odpowiednio: 3 m3, 15 m3 lub 5 m3,  w których oleje są poddawane końcowej kontroli produkcji w celu potwierdzenia braku zanieczyszczeń. Do zbiorników tych możliwe jest dodawanie substancji polepszających, w miarę potrzeb, jakość oleju. W zbiornikach przewidziane zostały także króćce odwadniające w celu wyrywkowej kontroli obecności wody w zbiornikach i ewentualnego usunięcia jej do zbiornika wody zaolejonej. Rezerwowo zastosowany jest także zbiornik technologiczny „MIX” o pojemności do 15 m3.

Ostatnim etapem produkcji jest filtrowanie oleju na filtrach włókninowych w celu maksymalnego usunięcia zanieczyszczeń stałych. Po filtracji produkt opuszcza zakład, przechodząc przez legalizowany przepływomierz masowy. Podłączenie zbiorników antyskażeniowych do układu filtracyjnego umożliwia wyprowadzenie  olejów z każdego zbiornika antyskażeniowego oraz zbiornika „MIX” w dowolnym stosunku objętościowym tak, aby uzyskać olej pirolityczny zgodny z kodem CN 2707 99 99.

Sadza popirolityczna jest odbierana z każdej z linii reaktorowych chłodzonymi podajnikami, przeprowadzającymi materiał do zasypu podajników śrubowych, które są również chłodzone. Po zmniejszeniu temperatury sadza popirolityczna poddawana może być procesom separacji metali żelaznych (odpad), przesiewania, mielenia, magazynowania i konfekcjonowania. Sadza popirolityczna jest produktem, który uzyskał potwierdzenie zgodności z numerem CN 2803 000. W przypadkach powstania sadzy o parametrach niespełniających jakości sadzy technicznej będzie ona przekazywana firmie uprawnionej jako odpad.

Rozruch oraz zatrzymywanie urządzeń instalacji pirolizy realizowane jest według ściśle określonych procedur. Operacje te przebiegają bez emisji gazu popirolitycznego do atmosfery. Całość gazu popirolitycznego pozostałego w reaktorze kierowana jest do zbiornika buforowego, używanego do magazynowania gazu podczas normalnej pracy instalacji. Możliwe jest również przekierowanie gazu pirolitycznego do pochodni i spalanie.

 

 

  1. Przetwarzane odpady będą magazynowane na terenie działek nr 65/5, 38/6 oraz część działki nr 22/15 obręb 1084 przy ul. Księdza Stanisława Kujota 36 w Szczecinie, do której Wnioskodawca posiada tytuł prawny (umowa dzierżawy z dnia 23.12.2014 r., zawarta z Baltchem SA Zakłady Chemiczne w Szczecinie).

 

  1. Określam masy magazynowanych odpadów:

Lp.

Kod odpadu

Rodzaj odpadu

Maksymalna masa poszczególnych rodzajów odpadów magazynowana w tym samym czasie, wyrażona w Mg

Maksymalna masa poszczególnych rodzajów odpadów magazynowana w okresie roku, wyrażona w Mg

Odpady technologiczne – przeznaczone do przetwarzania

1

19 12 04

Tworzywa sztuczne

i guma

129,00

10 000,00

Odpady technologiczne – powstające w wyniku przetwarzania

2

07 01 08*

Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne (odpady z frakcjonowania oleju pirolitycznego: smółka i zaolejona woda)

18,00

1 500,00

(łącznie z myciem instalacji)

3

19 01 18

Odpady z pirolizy odpadów inne niż wymienione w 190117 (sadza popirolityczna)

14,00

3 600,00

4

10 01 99

Inne niewymienione odpady

1,20

60,00

5

13 07 07*

Olej opałowy i olej napędowy (olej pirolityczny niespełniający parametrów)

3,70

400,00

6

15 02 02*

Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB) – filtry z filtracji oleju pirolitycznego

0,30

10,00

7

15 02 03

Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 150202 (worki filtracyjne z adsorbera)

4,86

7,00

8

19 10 01

Odpady żelaza i stali (drut z opon)

16,50

100,00

 

 

 

Maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie

 

187,56 Mg

Maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w okresie roku

 

15 677,00 Mg

Największa masa odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającą z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów

 

 

187,56 Mg

Całkowita pojemność (wyrażona w Mg) instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów

187,56 Mg

 

 

  1. Magazynowanie odpadów może odbywać się zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1742) oraz przy zachowaniu następujących zasad:

- odpady mogą być magazynowane wyłącznie, jeżeli konieczność magazynowania wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych i nie przekracza terminów uzasadnionych zastosowaniem tych procesów,

- okresy magazynowania odpadów liczone są łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy tych

odpadów,

- odpady powinny być magazynowane selektywnie, w sposób uniemożliwiający przedostanie się ich do środowiska,

- uzyskane w wyniku przetwarzania odpadów produkty oraz odpady przetwarzane (niespełniające kryteriów przyjętych dla produktów) powinny być magazynowane oddzielnie,

- odpady powinny być magazynowane w sposób zgodny z przepisami o ochronie przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej , o których mowa w operacie przeciwpożarowym, opracowanym w grudniu 2018 r. przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych Marka Gendka (nr upr. 613/2014), postanowieniu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie z dnia 09.04.2019 r. znak: PZ.5585.8.1.2019, z uwzględnieniem dokumentacji uzupełniającej złożonej w KM PSP w dniu 04.11.2019 r. i postanowieniu z dnia 05.11.2019 r.  znak: PZ.5585.8.4.2019.

 

  1. CONTEC SA jest  zobowiązana do:

- przestrzegania wszelkich zasad postępowania z odpadami, w szczególności w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów zgodnie z art. 66 ustawy o odpadach,

- składania Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego, zgodnie z art. 75 ustawy o odpadach, rocznego sprawozdania o odpadach i gospodarowaniu odpadami,

- utrzymywania czystości i porządku na terenie prowadzonej działalności,

- przestrzegania przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska, w szczególności w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza, odziaływania na środowisko, przepisów związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz bezpieczeństwem i higieną pracy,

- niezwłocznego informowania Prezydenta Miasta Szczecin o każdej zmianie dotyczącej prowadzonej działalności, w szczególności o zmianie nazwy i siedziby, o utracie prawa do terenu albo o zaprzestaniu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem.

 

  1. Ustalam CONTEC SA odpowiedzialną za ewentualne straty wynikłe z nieprawidłowego wykonania niniejszej decyzji. 

 

  1. Gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem podlega administracyjnej karze pieniężnej, nakładanej w formie decyzji przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, na podstawie art. 196 ustawy o odpadach. Administracyjna kara pieniężna za naruszenie postanowień niniejszego zezwolenia wynosi nie mniej niż 1 000,00 (jeden tysiąc) złotych i nie może przekroczyć kwoty 1 000 000,00 (jeden milion) złotych.

 

  1. Ustalam ważność decyzji do dnia 16 listopada 2032 r.

 

                                                       U Z A S A D N I E N I E

 

Decyzję wydano w oparciu o cytowane na wstępie przepisy, po przeanalizowaniu przedłożonego

wniosku. Uznano, że spełnione zostały wymagania określone w  art. 42 ustawy o odpadach. Wnioskodawca zamierza prowadzić przetwarzanie odpadów w instalacji do pirolizy odpadów.

Stosownie do art. 41a ust. 1 i 1a ustawy o odpadach wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów został poddany kontroli i pozytywnie zaopiniowany przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (postanowienie z dnia 03.11.2020 r. znak: WI.7023.1.22.3.2020.DDZ) oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie (postanowienia: z dnia 09.04.2019 r. znak: PZ.5585.8.1.2019 i z dnia 05.11.2019 r. znak: PZ.5585.8.4.2019).

W niniejszej sprawie ustanowiono zabezpieczenie roszczeń, o którym mowa w art. 48a ust. 1 ustawy, w wysokości 64 710,50 zł zgodnie z postanowienie Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 26.10.2022 r. znak: WOŚr-VII.6233.2.2019/2022.LR), które zostało złożone w formie gwarancji bankowej w dniu 10.11.2022 r.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku … (Dz. U. z 2022 r., poz. 1029 ) CONTEC SA uzyskał decyzję z dnia 22.09.2015 r. znak: WGKiOś-II.6220.1.66.2014.DR.14 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Pilotażowy, zintegrowany, aparaturowo – technologiczny system do produkcji metodą ciągłej pirolizy sadzy technicznej i oleju popirolitycznego z odpadów gumowych, w szczególności zużytych opon samochodowych” oraz z dnia 08.11.2018 r. znak: WGKiOŚ-II.6220.1.24.2018.DMł o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Uruchomienie przez Spółkę CONTEC sp. z o. o.  instalacji przetwarzania odpadów w zakresie przygotowania surowca poprzez rozdrabnianie przy ul. Kujota 36 w Szczecinie”.

 

Rozpatrując sprawę organ uznał, że brak jest negatywnych przesłanek uniemożliwiających wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Przestrzeganie przepisów ochrony środowiska, a także przepisów związanych z prowadzoną działalnością oraz spełnienie wszystkich warunków niniejszej decyzji jest obowiązkowe, w przeciwnym wypadku będą zastosowane sankcje wynikające z art. 47 ustawyo odpadach.

W przypadku jakiejkolwiek zmiany warunków niniejszej decyzji należy wystąpić z wnioskiem o zmianę zezwolenia.

Uznano, że działalność usankcjonowana decyzją, nie spowoduje zagrożenia dla środowiska, a wszystkie wymogi związane z tą działalnością i obowiązki nałożone decyzją będą spełnione.

 

P o u c z e n i e

Od decyzji służy Stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego pl. Batorego 4, 70-207 Szczecin. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Szczecin w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, iż decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.

 

 

 Otrzymują:

  1. CONTEC SA

za pośrednictwem pełnomocnika

Henryk Dominiak „Ekologpol”

ul. Piaskowa 61

72–010 Police

2.    Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

       ul. Korsarzy 34    

       70-540 Szczecin (e-PUAP)

 

 

Załączniki:

udostępnił:
WOŚr
wytworzono:
2023/07/12
odpowiedzialny/a:
WOŚr
wprowadził/a:
Lesław Rodak
dnia:
2023/07/12 13:04:47
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Lesław Rodak 2023/07/12 13:04:47 nowa poozycja