przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Społeczna Rada Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

PROTOKÓŁ NR 11 z 03.10.2007 r.

PROTOKÓŁ NR 11

z posiedzenia Społecznej Rady Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie
w dniu 03.10.2007 r.

I. Rozpoczęcie spotkania: godzina 12:00
II. W spotkaniu udział wzięli:
- Dariusz Matejski - Przewodniczący Społecznej Rady – Z-ca Dyrektora WGKiOŚ UM
- Katarzyna Marlicz – V-ce Przewodnicząca Społecznej Rady - Radna Rady Miasta
- Michał Górski - WGKiOŚ UM
- Leonard Gugała –Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna (ZILW)
- Anna Kiepas – Kokot – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami O/Szczecin (TOZ)
- Józef Krzempek – Liga Ochrony Przyrody (LOP)
- Jan Posłuszny - Radny Rady Miasta
- Krzysztof Trautman – Zakład Usług Komunalnych
- Elżbieta Kseniak – Zakład Usług Komunalnych (ZUK)
- Katarzyna Hermanowicz – Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
- Maria Płatek – Liga Ochrony Przyrody (LOP)
III. Przebieg spotkania:
Porządek obrad:
- zmiany w regulaminie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie

Przekazano członkom Rady Regulamin Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie oraz uchwałę Nr IX/181/03 Rady Miasta Szczecina z dnia 22 września 2003r. w spr. gminnego programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt domowych.
1. Jako pierwsza zabrała głos Pani A. Kiepas-Kokot. Zwróciła uwagę na §1 pkt1 Regulaminu Schroniska, który brzmi „przyjmowanie i przetrzymywanie zwierząt w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, zwierząt zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych, a w szczególności psów, kotów a także innych zwierząt, które w wyniku zdarzeń losowych nie są zdolne samodzielnie egzystować…”. Wg przedstawicielki TOZ zapis ten nie jest sprecyzowany i pozwala na umieszczanie zwierząt różnych gatunków w warunkach niewystarczających. Schronisko nie jest przystosowane do przetrzymywania m.in. takich zwierząt jak ptactwo, chomiki, króliki czy żółwie. Należy albo dokładnie ustalić, które zwierzęta znajdą dom w schronisku albo stworzyć odpowiednie warunki bytowe dla wszystkich. Pani K. Hermanowicz potwierdziła, że coraz częściej przyprowadzane są do schroniska oprócz psów i kotów także inne zwierzęta. Dla pozostałych tworzone są tymczasowe warunki bytowe, w razie konieczności. Zapis obligujący schronisko do przyjmowania tylko psów i kotów prawdopodobnie się nie sprawdzi, ponieważ mieszkańcy zaczną zostawiać niechciane zwierzęta tuż przed bramą schroniska. W konsekwencji zwierzaki te i tak zostaną umieszczone w schronisku. Dodatkowym atutem przemawiającym za utworzeniem wydzielonego obszaru na terenie schroniska, jak zasugerowali Pani A. Kiepas-Kokot i doktor L. Gugała jest coraz szersze zjawisko mody na egzotyczne zwierzęta, które można nabyć w każdym sklepie zoologicznym na terenie miasta. Te z kolei mogą zostać potencjalnymi podopiecznymi schroniska, dla których w obecnej chwili nie ma stosownego miejsca.
2. Kolejnym tematem do rozważenia był § 6 ust.1 pkt1 rozdz. III ww. uchwały. Pani K. Hermanowicz wystosowała pytanie do Rady jak niniejszy zapis ma się do realizacji i ustaleń z poprzednich spotkań, na których stwierdzono, że schronisko ma nie przyjmować kotów wolno żyjących z osiedli, podwórek, itp. w celu wykonania zabiegów sterylizacji i odwiezienia ich na miejsce pochwycenia. Rada ustaliła, że uchwałę podjętą w 2003r. należy znowelizować. W tym przypadku §6 ust.1 pkt1 powinien zostać usunięty.
3. W ramach nowelizacji należałoby również usunąć §3 pkt 5 uchwały oraz w §4 pkt 2 wyrazy: „akcji wyłapywania” zastąpić wyrazem „interwencji”, które mówią o przeprowadzaniu wyłapywania bezdomnych psów z terenu Miasta. Pani K. Hermanowicz zauważyła, że zapis ten odczytywany jest przez mieszkańców na niekorzyść schroniska. Mieszkańcy bardzo często dzwonią do schroniska i proszą o pomoc w złapaniu bezdomnego psa. Należałoby uściślić ten zapis.
4. Kontrowersje wśród Rady wzbudził §1 ust. 8 pkt 1 Regulaminu Schroniska, który mówi o prowadzeniu działań edukacyjnych i praktycznych, przeciwdziałających bezdomności zwierząt domowych. Pani A. Kiepas-Kokot zastanawiała się czy przyprowadzanie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt jest bezpieczne dla ich psychiki. Czy należałoby wyodrębnić grupę wiekową, która mogłaby uczestniczyć w takich wycieczkach. Pani K. Hermanowicz stwierdziła, że może edukacja prowadzana na dotychczasowych zasadach uzmysłowi, chociaż części dzieciom konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Rada zgodnie ustaliła, ze w tej kwestii powinien wypowiedzieć się specjalista psycholog dziecięcy.
5. W dyskusji podjęto również temat obowiązku czipowania zwierząt przez weterynarzy oraz informowania właścicieli psów przez weterynarzy o obowiązku czipowania i możliwości wykonania go w gabinecie weterynaryjnym. Zebrani zwrócili uwagę na to, że nie ma takiego przepisu, który nakładałby na weterynarzy obowiązek informowania o czipowaniu, dlatego trzeba rozważyć projekt uchwały zawierający pkt o ww. obowiązku.
6. Debatujący zastanawiali się nad podwyższeniem opłat interwencyjnych oraz kosztów z tyt. utrzymania zwierzęcia w schronisku. Obecne kwoty są za niskie. Wg Pani K. Hermanowicz podniesienie kosztów jest wskazane, lecz należałoby zastanowić się czy nie spowoduje to unikania przez właścicieli czipowania psów. Poza tym można spodziewać się, ze właściciele przestaną odbierać przetrzymywane zwierzęta z powodu zbyt wysokich kosztów za utrzymanie zwierzęcia w schronisku. Przy obecnych, niskich opłatach występują podobne przypadki. Zdarzały się również sytuacje, kiedy wydawane były zwierzęta za poręczeniem, jednak do chwili obecnej nie uiszczono ww. opłaty. Pani K. Marlicz zaproponowała, by w wyjątkowych sytuacjach umarzać część kosztów zastrzegając, że może być to jednorazowe zdarzenie. W pozostałych przypadkach bezwzględnie należy egzekwować całą należność. Ustalono, że to zagadnienie należy jeszcze dopracować.
7. Omawiano problem małej ilości zainstalowanych koszy na odchody psów. Pan M. Górski sprostował, że na stronie UM jest zamieszczona informacja, mówiąca o przyzwoleniu na korzystanie w tym celu ze zwyczajnych pojemników na śmieci, co jest zgodne ze stanowiskiem Powiatowej Inspekcji Sanitarnej. Członkowie ustalili, że należałoby ponaklejać nalepki na kosze z informacją o takiej możliwości.
Na tym spotkanie zakończono.
Następne spotkanie Społecznej Rady Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt ustalono na 24.10.2007r. godz. 12.00.

udostępnił:
Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
wytworzono:
2008/04/21
odpowiedzialny/a:
Dariusz Matejski
wprowadził/a:
Michał Górski
dnia:
2008/04/21 11:16:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Michał Górski 2008/04/21 11:16:44 nowa pozycja