przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Społeczna Rada Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

PROTOKÓŁ NR 14 z 12.12.2007r.

PROTOKÓŁ NR 14
z posiedzenia Społecznej Rady Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie
w dniu 12.12.2007r.


I. Rozpoczęcie spotkania: godzina 12.00

II. Temat posiedzenia: sprawy różne

III. W spotkaniu udział wzięli:
- Dariusz Matejski – Przewodniczący Społecznej rady – Z-ca Dyrektora WGKiOŚ
- Katarzyna Marlicz – V-ce Przewodnicząca Społecznej Rady – Radna Rady Miasta
- Michał Górski – WGKiOŚ UM
- Leonard Gugała – Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna (ZIL-W)
- Anna Kiepas-Kokot – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami O/Szczecin (TOZ)
- Barbara Zorga – ZTEP
- Anna Bednarek – Rada Osiedla Podjuchy
- Elżbieta Kseniak – ZUK
- Eugeniusz Pietrzak – Straż Miejska
- Krzysztof Kamiński – Straż Miejska

IV. Przebieg spotkania:
1. Pani Anna Kiepas-Kokot zwróciła się do przedstawicieli Straży Miejskiej z pytaniem czy patrole straży są w stanie przeprowadzać interwencje dotyczące psów i odwozić je do właścicieli bez wzywania pogotowia interwencyjnego schroniska? Takie rozwiązanie umożliwiłoby szybką egzekucję obowiązków właściciela i zapobiegłoby pobytowi psa w schronisku. Pan Krzysztof Kamiński ze Straży Miejskiej oznajmił, że najlepszym rozwiązaniem byłaby współpraca na zasadzie uzupełniania się: Schronisko podejmuje psa z interwencji i odwozi go pod adres właściciela, zaś wezwany patrol SM wręcza właścicielowi mandat za brak należytej opieki nad zwierzęciem. Przewożenie psów samochodami Straży Miejskiej na dzień dzisiejszy jest niemożliwe ze względu na ich nieprzystosowanie do tego typu zadań.
2. Na temat bazy danych ewidencjonowanych psów uznano, że należy uzupełnić ją o numery telefonów właścicieli. Takie rozwiązanie umożliwiłoby patrolom Straży Miejskiej lub pracownikom pogotowia interwencyjnego Schroniska szybko skontaktować się z właścicielem i poinformować go gdzie znajduje się zagubiony pies oraz czy jest możliwość odebrania go osobiście przez właściciela z miejsca zdarzenia.
3. Przedstawiciele Straży Miejskiej zaproponowali, aby pracownicy schroniska lub TOZ informowali Dyżurnego Technicznego Miasta, jaki jest dalszy los złapanego psa. Mieszkańcy miasta często sygnalizują Dyżurnemu Technicznemu Miasta zaginięcie psa. Informacja uzyskana z powyższych instytucji umożliwiłaby szybkie udzielenie zainteresowanemu konkretnej odpowiedzi.
4. Pani Barbara Zorga zaproponowała postawienie 2 kontenerów na terenie schroniska, które byłyby schronieniem dla bezdomnych kotów i uchroniły je przed mrozem. Wg przedstawicielki ZTEP nie ma potrzeby budowania dodatkowego obiektu ze wszystkimi wygodami, ponieważ mogłoby to spowodować masowe oddawanie kotów do schroniska. Tym samym należałoby zrezygnować z planów budowy „Domu Kota” z prawdziwego zdarzenia. Zaoszczędzone fundusze można by przeznaczyć na inne potrzeby schroniska.
Pani Zorga zwróciła również uwagę na problem „ptasiej grypy”. Stwierdziła, ze schronisko nie powinno przyjmować żadnych ptaków do chwili ustąpienia zagrożenia.
5. Pani Anna Kiepas-Kokot zgłosiła następujące postulaty do protokołu:
5.1 należy utworzyć listę osób, które wielokrotnie zgłaszają się do schroniska w celu adoptowania psa. Istnieją nieodpowiedzialni mieszkańcy, którzy adoptują psy nie myśląc o konsekwencjach swojego zobowiązania. Zdarzają się sytuację, kiedy adoptowany pies jest tylko chwilową zabawką: po kilku dniach lub miesiącach zwierzę z powrotem wraca do schroniska, jeszcze bardziej okaleczone psychicznie. W związku z powyższym należy (posługując się taką bazą danych) uniemożliwić kolejną adopcję psa przez nieodpowiedzialne osoby;
5.2 na stronie internetowej schroniska należy zamieszczać zdjęcia wszystkich zwierząt przeznaczonych do adopcji;
5.3 realizacją projektu kontenerowego „Dom Kota” zajmie się dr Kotarska z Akademii Rolniczej w Szczecinie.
6. Pan Leonard Gugała jako przedstawiciel Zachodniopomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zaproponował, aby istniejące dwie odrębne bazy danych zaczipowanych psów (tj. baza danych bezpłatnie zaczipowanych psów w posiadaniu ZUK oraz baza psów czipowanych w gabinetach wet. przy okazji wydawania psu paszportu) zostały ze sobą połączone.
Następnie, należy zastanowić się nad projektem zmiany uchwały RM, która nakładałaby obowiązek zaczipowania psa już przy pierwszym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, tj. ok. 3 – 4 m-ca życia. W wydawanych zaświadczeniach o tym szczepieniu, powinna znajdować się adnotacja o wszczepieniu mikroprocesora wraz z numerem; oryginał powinien otrzymać właściciel, jedną kopię należy przekazać instytucji koordynującej bazę danych zaewidencjonowanych psów oraz drugą - zatrzymać w gabinecie weterynaryjnym. Zaczipowane psy zaewidencjonowane już w innych miastach należy jak najszybciej umieścić w szczecińskiej bazie danych. Lekarz weterynarii wystawiając zaświadczenie w trakcie corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie powinien umieścić na nim nr czipa z adnotacją, że jest to pies wcześniej zewidencjonowany w innym mieście.
Ważnym krokiem w celu uświadomienia właścicielom obowiązku czipowania psa byłoby przeprowadzenie kampanii społecznej na ten temat. Należałoby również rozważyć możliwość podwyższenia zapłaty za usługę wszczepienia mikroprocesora, aby wywołać większe zaangażowanie gabinetów weterynaryjnych w czipowanie psów.
Na tym spotkanie zakończono.
Termin następnego spotkania ustalono na 16 stycznia 2008r. godz. 12.00

udostępnił:
Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrona Środowiska
wytworzono:
2008/04/21
odpowiedzialny/a:
Dariusz Matejski
wprowadził/a:
Michał Górski
dnia:
2008/04/21 11:25:01
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Michał Górski 2008/04/21 11:25:01 nowa pozycja