przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zapobieganie HIV / AIDS

3. Jak uniknąć AIDS?

Codziennie 2 osoby w Polsce dowiadują się o swoim zakażeniu HIV !!!

Zarówno w Polsce jak i na świecie, najczęściej do zakażenia wirusem HIV dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Jednakże osoby uprawiające seks, zwłaszcza heteroseksualne, nie mają zwykle poczucia większego zagrożenia. Niepokój budzi tylko nieplanowana ciąża. Tabletki antykoncepcyjne są wówczas często jedynym używanym środkiem, mającym rozwiązać ten problem.
Ale tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed HIV !!!

W dobie AIDS warto pamiętać, że bezpieczna jest abstynencja seksualna, lecz nie jest to opcja możliwa do zaakceptowania przez wszystkich. Bezpiecznie jest również wówczas, kiedy spotykają się dwie osoby, które są dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi, a później są sobie wzajemnie wierne (i nie dokonują innych ryzykownych zachowań - na przykład eksperymentyów z narkotykami czy też robienie tatuażu niesterylnym sprzętem etc.). Wielu ludzi marzy o takim scenariuszu na życie, ale – z różnych powodów – nie zawsze się on sprawdza.

Jeśli spotykają się dwie osoby, które nie są dla siebie pierwszymi w życiu partnerami seksualnymi, warto by zrobiły test na HIV , zanim zdecydują się na wspólne życie seksualne.
Nie da się poznać „na oko” kto jest, a kto nie jest zakażony HIV. Zakażenie HIV nie daje żadnych objawów przez 10 – 12 lat!!! Znacznie łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę, niż
z kobiety na mężczyznę (jest to spowodowane budową anatomiczną, a także tym, iż zwykle więcej wirusa występuje w nasieniu męskim, niż w wydzielinach narządów płciowych kobiety).

Jeśli z jakichś powodów zrobienie testu na HIV nie jest możliwe, wówczas jedynym sposobem chroniącym przed HIV jest zabezpieczanie się prezerwatywą. Dobrej jakości, właściwie użyta prezerwatywa chroni przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko pojawia się tylko wtedy, gdy prezerwatywa pęknie lub zsunie się, dlatego tak ważne jest właściwe jej założenie. Nie jest to trudne, wymaga tylko zastosowania się do zaleceń instrukcji użytkowania, która zawsze znajduje się na opakowaniu.

Warto pamiętać, że każdy człowiek rozpoczynający życie seksualne może być narażony na zakażenie HIV. W dobie AIDS nie ma już bezpiecznego seksu, jest tylko bezpieczniejszy.

Każdy z partnerów powinien dbać o swoje bezpieczeństwo!!! Nie można liczyć na to, że partner powie o swoim zakażeniu, dzięki temu można będzie stosować zabezpieczenia. Większość osób żyjących z HIV nie wie o swoim zakażeniu!!! Nie wie, bo nie sądzi, by to ryzyko mogło ich dotyczyć. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów, co powoduje, że chorzy trafiają do lekarza już w stadium AIDS. Wtedy często jest już za późno na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego.
A przecież HIV jest już teraz możliwy do kontrolowania i leczenia. Nie daje się go wprawdzie wyeliminować z organizmu, ale można zapobiegać niszczeniu przez wirus układu immunologicznego i wystąpieniu AIDS, można z HIV żyć wiele dziesiątków lat, ale tylko pod warunkiem, że wie się o swoim zakażeniu i kontroluje jego przebieg, rozpoczynając we właściwym momencie leczenie antyretrowirusowe.

Świadomość zakażenia HIV pozwala chronić siebie, a także partnerów seksualnych!!!

--
test najlepiej zrobić w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (lista tych Punktów znajduje się na stronie www.aids.gov.pl), w których można uzyskać wiele istotnych informacji na temat HIV/AIDS, badanie wykonywane jest bezpłatnie, nie jest potrzebne skierowanie, a co najważniejsze – jest anonimowe, dzięki czemu informacja o tym, że robiono takie badanie, a tym bardziej o jego wyniku, nie może wydostać się poza mury placówki.

udostępnił:
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej
wytworzono:
2005/11/17
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Wioletta Perzyńska
dnia:
2017/10/18 15:47:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioletta Perzyńska 2017/10/18 15:47:23 Aktualizacja informacji
Wioletta Perzyńska 2017/10/18 15:47:02 Aktualizacja informacji
Tomasz Czerniawski 2005/11/17 11:27:50 Aktualizacja informacji
Tomasz Czerniawski 2005/11/17 11:06:07 Aktualizacja informacji